Waporyzacja – Q&A

Z racji na sporą ilość przesyłanych przez Was pytań dotyczących waporyzacji medycznej marihuany poprosiliśmy o odpowiedź na nie eksperta z zakresu waporyzacji. Wybraliśmy pytania zarówno najciekawsze, jak i najczęściej się powtarzające. Zapraszamy do waporyzacyjnego Q&A!

Coraz częściej piszecie do nas z pytaniami dotyczącymi waporyzacji i waporyzatorów. Zamiast odpowiadać na Wasze pytania pojedynczo postanowiliśmy wybrać spośród nich najciekawsze i najczęściej powtarzające się i poprosić o odpowiedź na nie Ryszarda Fazowskiego z VapeFully, eksperta z zakresu waporyzacji. Gotowi? No to jedziemy!

Q: Czy korzystając z waporyzatora będę w stanie osiągnąć równie mocne efekty jak w przypadku palenia?

A: Tak, odpowiedniej jakości waporyzator pozwoli na przyswojenie znacznie większej ilości kannabinoidów niż podczas palenia, czego skutkiem będą znacznie mocniejsze doznania. Dla uzyskania porównywalnego efektu wystarczy więc mniejsza ilość suszu, co w dłuższej perspektywie oznacza istotną oszczędność. Warto jednak pamiętać, że warunkiem skutecznego wydobywania kannabinoidów z suszu jest odpowiedniej jakości urządzenie. Do odpowiedniego przyswojenia kannabinoidów konieczne jest też zaciąganie się w odpowiedni sposób – zdecydowana większość waporyzatorów wymaga bardzo powolnego zaciągania się. Zbyt szybkie wdechy będą najczęściej skutkowały mniejszą produkcją pary i słabszymi efektami. Kiedy jednak już nauczymy się korzystać z vaporizera to będzie to równie intuicyjne co podczas klasycznego palenia.

Q: Jak powinienem zmielić swój susz?

A: Dużo zależy tu od typu waporyzatora. Urządzenia kondukcyjne, jak np. DaVinci IQ Vaporizer czy PAX 3 Vaporizer, będą działać najlepiej jeśli susz zostanie zmielony bardzo drobno, im drobniej tym lepiej. Drobniejsza konsystencja zapewni większą powierzchnię kontaktu suszu ze ściankami komory, czego skutkiem będzie bardziej intensywne parowanie i lepsze wykorzystanie suszu. Z kolei w przypadku modeli konwekcyjnych, jak np. Firefly 2 Vaporizer czy Sticky Brick, dużo lepiej sprawdzą się zioła zmielone na średnią konsystencję – czyli taką, jaką uzyskamy przy pomocy najzwyklejszego młynka.

Q: Używam vaporizera PAX 3, jak osiągnąć najlepsze efekty inhalacji?

A: W przypadku tego modelu najlepsze rezultaty uzyskasz mieląc susz na bardzo drobną konsystencję i ubijając go dość mocno w komorze. Należy też pamiętać o tym, aby zaciągać się bardzo powoli – wówczas pary będzie najwięcej. Warto też korzystać z aplikacji PAX Vapor – znacznie rozszerza ona zakres oferowanych funkcji.

Q: Dlaczego najtańsze waporyzatory, jak np. Titan 2 Hebe czy Snoop Dogg G Pen mogą być niebezpieczne dla zdrowia?

A: Powodu są z grubsza dwa. Po pierwsze, o byciu niebezpiecznym dla zdrowia może decydować konstrukcja urządzenia. Przywołany Snoop Dogg G Pen zwyczajnie spala susz, więc nie jest to prawdziwy waporyzator – produkuje szkodliwy dla zdrowia dym. Z kolei Titan 2 Hebe nie posiada tzw. izolowanej ścieżki pary, co oznacza brak odpowiedniej izolacji komponentów elektronicznych. W praktyce użytkownik jest więc narażony na wdychanie gazów emitowanych przez rozgrzaną elektronikę oraz baterię. Drugi powód to jakość materiałów użytych do produkcji tego typu zabawek udających vaporizery – to najtańsze dostępne komponenty, które nie są odporne na działanie wysokich temperatur, przez co mogą pod ich wpływem topić się i wydzielać toksyczne opary. Szkoda zdrowia.

Q: Korzystając z ziół typu rumianek czy mięta nie jestem w stanie uzyskać dużo pary. Dlaczego?

A: Tego typu zioła służą do aromaterapii, mają stosunkowo niskie temperatury waporyzacji i przy ich pomocy nie uzyskamy dużo pary. Waporyzując tego typu zioła będziemy w stanie przyswajać ich dobroczynne właściwości i cieszyć się smakiem – analogicznie jak w przypadku picia tych samych ziół w formie naparu. Nie uzyskamy jednak dużo widocznej pary. Aby uzyskać dużo pary musielibyśmy inhalować się suszem konopi siewnych – pozwalają one na wypuszczanie sporych chmur pary. Alternatywnie, jeśli mieszkamy w miejscu, w którym marihuana jest legalna lub mamy ją przepisaną przez lekarza to przy jej pomocy uzyskamy największe obłoki pary – w przypadku waporyzacji konopi, czy to siewnych czy indyjskich, para składa się w przeważającej mierze z kannabinoidów. Im więcej susz będzie ich zawierał, tym intensywniej będzie parował.

Q: Czy mieszanie w komorze w trakcie inhalacji jest konieczne?

A: Odpowiedź na to pytanie jest w dużej mierze uzależniona od modelu używanego vaporizera. Większość modeli konwekcyjnych wymaga mieszania w komorze w trakcie inhalacji aby susz był waporyzowany równomiernie, są jednak wyjątki od tej reguły. Z kolei w przypadku modeli kondukcyjnych mieszanie w komorze najczęściej nie jest konieczne, ponieważ susz jest dość mocno ubity i ciepło jest rozprowadzane bardziej równomiernie. Są jednak modele vaporizerów kondukcyjnych, jak np. Magic-Flight Launch Box, w przypadku których mieszanie w komorze jest niezbędne. Z kolei modele hybrydowe, jak np. Mighty Vaporizer,  zazwyczaj ogrzewają susz bardzo równomiernie i nie wymagają mieszania w komorze. Najlepiej zresztą jest sprawdzić to empirycznie – zamieszać w komorze w połowie sesji i sprawdzić czy efekty będą lepsze niż w przypadku inhalacji, w trakcie których w komorze nie mieszamy.

Q: Jak uzyskać największe ilości pary?

A: Tu również sporo zależy od używanego waporyzatora. Niektóre modele produkują wielkie kłęby pary, inne z kolei działają bardzo mocno pomimo bardzo skromnej produkcji pary – nie ma więc reguły jeśli chodzi o sprzęt. Natomiast zawsze najwięcej pary uzyskamy kiedy nasze zioła będą wysuszone na pieprz – im większa wilgotność suszu tym pary będzie mniej, w każdym razie do czasu aż zioła nie wysuszą się podczas ogrzewania w waporyzatorze. Drobniejsza konsystencja suszu również sprawi, że widocznej pary będzie więcej. Ostatnim ważnym czynnikiem jest prawidłowa technika zaciągania się – zazwyczaj powolne i długie wdechy pozwolą na wypuszczanie największych obłoków pary.

Rosnąca popularność waporyzacji

Ilość pytań otrzymywanych od naszych czytelników dobitnie świadczy o rosnącej popularności waporyzacji jako metody konsumpcji marihuany. Nic zresztą dziwnego – naszym zdaniem waporyzacja ma przed sobą wielką przyszłość. Mamy nadzieję, że powyższe Q&A rozwiało część Waszych wątpliwości. Jeśli poszukujecie informacji o waporyzacji warto odwiedzić sklep z vaporizerami VapeFully – oprócz możliwości nabycia wysokiej klasy waporyzatora będziecie mogli poczytać ciekawie prowadzonego bloga o waporyzacji oraz skorzystać z darmowych porad wykwalifikowanych ekspertów.

Dodaj komentarz