Gruzja dekryminalizuje używanie marihuany. Zakaz był niezgodny z konstytucją

Sąd konstytucyjny w Gruzji orzekł w czwartek, że ściganie obywateli za używanie konopi indyjskich jest niekonstytucyjne. Dekryminalizacja nie ma jednak wpływu na kary związane ze sprzedażą konopi indyjskich.

“Konsumpcja marihuany została dziś zdekryminalizowana.” powiedział Iago Khichia, prawnik z partii Girchi, która była głównym sprzymierzeńcem w walce z zakazami związanymi z konopiami indyjskimi. “Wkrótce zostanie rozstrzygnięte, czy konsumpcja marihuany zostanie zalegalizowana.”

Givi Shanidze jest obywatelem Gruzji, który przedstawił pomysł zniesienia kary za przestępstwa związane z konsumpcją marihuany. Sam wcześniej posiadał kryminalną historię związaną z przestępstwami dotyczącymi uprawy konopi.

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego jest ważnym krokiem do reformy prawa związanego z konopiami. 12 lipca Sąd Konstytucyjny wykonał ważny krok, kiedy ogłosił, że uprawa do 151g. marihuany na własny użytek nie jest przestępstwem.

Wcześniej, w związku z dekryminalizacją uprawy marihuany do celów osobistych, Partia Girchi posadziła w styczniu 84 nasiona konopi indyjskich, jako akt obywatelskiego nieposłuszeństwa przeciwko zakazowi uprawy konopi. Rośliny zostały skonfiskowane przez władze, ale nie dokonano żadnych aresztowań.

Czwartkowa decyzja wymiaru sprawiedliwości trafi teraz do Parlamentu, gdzie orzeczenie zostanie przyjęte do obowiązującego prawa.

Dodaj komentarz