Norwegia dekryminalizuje wszystkie narkotyki. Skupi się na leczeniu, zamiast na karaniu

Norwegia stanie się pierwszym skandynawskim krajem, który zdekryminalizuje wszystkie narkotyki, aby skupić się na leczeniu uzależnionych, zamiast na ich karaniu.

Większość norweskiego parlamentu poparła zmianę polityki narkotykowej, a na historyczną zmianę zgodzili się nawet konserwatyści (Hoyre), liberałowie (Venstre), Partia Pracy (AP) i Socjalistyczna Lewica (SV).

Dekryminalizacja nie oznacza legalizacji

Sveinung Stensland, zastępca przewodniczącego Storting Health Committee, powiedział norweskiej telewizji VG:

“Ważne jest podkreślenie, że nie zalegalizujemy marihuany i innych narkotyków, ale je dekryminalizujemy.”

“Zmiana zajmie trochę czasu, ale oznacza to zmianę wizji: ci, którzy mają problem z nadużywaniem substancji, powinni być traktowani jako chorzy, a nie jako przestępcy z klasycznymi sankcjami, takimi jak grzywny i więzienia”.

Leczenie zamiast więzienia

Nicolas Wilkinson, rzecznik prasowy SV, powiedział VG, że celem parlamentu jest “przestanie karania ludzi, którzy walczą z uzależnieniem, a zamiast tego zapewnienie im pomocy i leczenia”. Dodał, że celem jest przeniesienie odpowiedzialności za politykę antynarkotykową z wymiaru sprawiedliwości na system opieki zdrowotnej.

Krok ten wynika z programu antynarkotykowego mającego zastąpić kary pozbawienia wolności, programami leczenia narkomanów w miastach Bergen i Oslo.

Rozpoczęty w 2006 r. program, zapowiadany jako “alternatywa dla zatrzymania w więzieniu”, został wprowadzony we wszystkich norweskich sądach w zeszłym roku.

Minister sprawiedliwości Anders Anundsen powiedział wcześniej: “Celem jest, aby więcej osób uzależnionych pozbyło się uzależnienia od narkotyków, a wtedy mniej osób powróci do przestępstw narkotykowych.”

“Ale jeśli warunki programu zostaną naruszone, uzależnieni muszą odbyć zwykłą karę więzienia”.

Program redukcji szkód

Norweski raport o narkotykach opublikowany w tym roku, wskazuje, że w roku 2014 r. zmarło 266 osób w wyniku zgonów związanych z narkotykami. Liczby, opublikowane przez Rejestr Przyczyn Śmierci, wykazały wzrost w stosunku do roku poprzedniego, przy czym opioidy były najczęściej zażywanym narkotykiem.

Norweski Komitet Zdrowia planuje w lutym podróż do Portugalii, która w 2001 roku zdekryminalizowała posiadanie i używanie narkotyków. Wtedy kraj podjął walkę z epidemią heroiny i największą liczbą zgonów w Unii Europejskicj spowodowaną AIDS.

Dziś Portugalia jest na drugim miejscu w Europie pod względem najniższej liczby zgonów spowodowanych używaniem narkotyków.

Dodaj komentarz