Norwegia stanie się pierwszym skandynawskim krajem, który zdekryminalizuje wszystkie narkotyki, aby skupić się na leczeniu uzależnionych, zamiast na ich karaniu.
Większość norweskiego parlamentu poparła zmianę polityki narkotykowej, a na historyczną zmianę zgodzili się nawet konserwatyści (Hoyre), liberałowie (Venstre), Partia Pracy (AP) i Socjalistyczna Lewica (SV).
Dekryminalizacja nie oznacza legalizacji
Sveinung Stensland, zastępca przewodniczącego Storting Health Committee, powiedział norweskiej telewizji VG:
“Ważne jest podkreślenie, że nie zalegalizujemy marihuany i innych narkotyków, ale je dekryminalizujemy.”
“Zmiana zajmie trochę czasu, ale oznacza to zmianę wizji: ci, którzy mają problem z nadużywaniem substancji, powinni być traktowani jako chorzy, a nie jako przestępcy z klasycznymi sankcjami, takimi jak grzywny i więzienia”.
Leczenie zamiast więzienia
Nicolas Wilkinson, rzecznik prasowy SV, powiedział VG, że celem parlamentu jest “przestanie karania ludzi, którzy walczą z uzależnieniem, a zamiast tego zapewnienie im pomocy i leczenia”. Dodał, że celem jest przeniesienie odpowiedzialności za politykę antynarkotykową z wymiaru sprawiedliwości na system opieki zdrowotnej.
Krok ten wynika z programu antynarkotykowego mającego zastąpić kary pozbawienia wolności, programami leczenia narkomanów w miastach Bergen i Oslo.
Rozpoczęty w 2006 r. program, zapowiadany jako “alternatywa dla zatrzymania w więzieniu”, został wprowadzony we wszystkich norweskich sądach w zeszłym roku.
Minister sprawiedliwości Anders Anundsen powiedział wcześniej: “Celem jest, aby więcej osób uzależnionych pozbyło się uzależnienia od narkotyków, a wtedy mniej osób powróci do przestępstw narkotykowych.”
“Ale jeśli warunki programu zostaną naruszone, uzależnieni muszą odbyć zwykłą karę więzienia”.
Program redukcji szkód
Norweski raport o narkotykach opublikowany w tym roku, wskazuje, że w roku 2014 r. zmarło 266 osób w wyniku zgonów związanych z narkotykami. Liczby, opublikowane przez Rejestr Przyczyn Śmierci, wykazały wzrost w stosunku do roku poprzedniego, przy czym opioidy były najczęściej zażywanym narkotykiem.
Norweski Komitet Zdrowia planuje w lutym podróż do Portugalii, która w 2001 roku zdekryminalizowała posiadanie i używanie narkotyków. Wtedy kraj podjął walkę z epidemią heroiny i największą liczbą zgonów w Unii Europejskicj spowodowaną AIDS.
Dziś Portugalia jest na drugim miejscu w Europie pod względem najniższej liczby zgonów spowodowanych używaniem narkotyków.