Coraz więcej kobiet w ciąży używa marihuany. Czy ma to wpływ na rozwój dziecka?

Najnowsze badania wskazują, że znacznie wzrosło używanie konopi indyjskich przez młode kobiety w ciąży

Nie jest żadną nowością fakt, że kobiety używają konopi, aby poradzić sobie z objawami ciąży – od porannych mdłości do niepokoju związanego z oczekiwaniem narodzin dziecka. Jednak nowe badania pokazują, że liczba przyszłych matek w Ameryce, które używają konopi znacznie wzrosła w ostatnich latach. Liczba kobiet w ciąży, które używają konopi indyjskich wzrosła z 4,2% do 7,1% w latach 2009-2016.

Badania zostały opublikowane 26 grudnia 2017r. w JAMA Jorurnal, a dane pochodziły od 279.457 kobiet w ciąży w Północnej Kalifornii. Oprócz wypełnienia kwestionariusza dotyczącego stosowania konopi przez przyszłe matki, były one poddane badaniu toksykologicznemu podczas wizyt prenatalnych. Po ósmym miesiącu ciąży każda kobieta była badana pod kątem kannabinoidów w organizmie.

Najważniejszym odkryciem było to, że używanie marihuany wśród młodych kobiet w ciąży, w wieku 18 lat i starszych, wzrosło z 12,5% do 21,8% w ciągu pięciu lat. Używanie konopi indyjskich w grupie wiekowej 18-24 lat również wzrosło,  z 9,8% do 19%.

Chociaż badania dotyczyły tylko przyszłych matek w Kalifornii, to poprzednie badania przeprowadzone przez JAMA sugerują, że używanie konopi indyjskich w czasie ciąży rośnie w całych Stanach Zjednoczonych. W styczniowych badaniach wykazano, że spożycie marihuany wśród kobiet w ciąży w wieku od 18 do 44 lat wzrosło z 2,37% w 2002r. do 3,85% w 2014r.

Czy legalna marihuana spowodowała wzrost spożycia marihuany przez kobiety w ciąży?

Kobiety i palenie marihuany

W latach dziewięćdziesiątych Kalifornia zalegalizowała medyczną marihuanę. Od pierwszego stycznia 2018r. można już legalnie kupić marihuanę do celów rekreacyjnych.

“Badania nie są zaskakujące, a wzrost spożycia marihuany w czasie ciąży jest zgodny z ostatnią uwagą na temat legalizacji konopi w różnych stanach”, mówi dr Haywood Brown z Duke University School of Medicine, która nie była zaangażowana w badania.

“Pomyśl o używaniu marihuany z ich punktu widzenia, szczególnie w Północnej Kalifornii. Kalifornia w 1996r. zalegalizowała medyczne używanie marihuany, więc dorastały z myślą, że jest to nie tylko legalne, ale ma również właściwości lecznicze.”

Z drugiej strony, badania nie wykazały dlaczego używanie marihuany wśród kobiet w ciąży wzrosło. Według autorów badania, Kelly Young-Wolff, naukowcy nie mieli możliwości dowiedzenia się, czy kobiety biorące udział w badaniach używały konopi indyjskich, zanim dowiedziały się, że są w ciąży. Tetrahydrokannabinol (THC) zawarty w konopiach może być wykryty w moczu nawet po 90 dniach od ostatniego spożycia. Young-Wolf twierdzi, że “jest możliwe, ale mało prawdopodobne, że niektóre testy toksykologiczne wykazały obecność THC, kiedy kobiety używały marihuany nie będąc jeszcze w ciąży.”

Czy marihuana może zagrażać rozwijającemu się płodowi?

marihuana-kobiety-w-ciazy-dzieci

Te ustalenia dotyczące kobiet w ciąży z pewnością budzą niepokój. W końcu przeprowadzane były badania, które wykazały, że spożywanie marihuany podczas ciąży może być szkodliwe dla niemowląt, co skutkowało niską masą urodzeniową oraz problemami rozwojowymi. Ale są też badania, które mówią inaczej.

Prawdopodobnie najobszerniejsze badanie dotyczące używania marihuany podczas ciąży zostało wykonane przez dr Melanie Dreher w latach 80-tych. Badania wykazały, ze niemowlęta, które narażone były na działanie konopi indyjskich, uzyskały wyższe wyniki w testach odruchowych, niż niemowlęta, których mamy nie używały konopi w ciąży. Dreher badała dzieci ponownie w wieku czterech i pięciu lat i nie zaobserwowała żadnych zmian w IQ ani w zachowaniu, w porównaniu do dzieci, które nie były narażone na działanie konopi.

Kolejne badania przeprowadzone przez dr Shaynę Conner, miały miejsce w 2016r. Stwierdziła ona, że używanie marihuany w ciąży nie zwiększało ryzyka niekorzystnych skutków zdrowotnych, w porównaniu do alkoholu i tytoniu.

Inne badania opublikowane w czasopiśmie Obstetrics & Gynecology wykazały, że używanie marihuany przez mamę w ciąży, jest całkowicie bezpieczne dla rozwijającego się płodu.

Według autorów badań, spożywanie marihuany w czasie ciąży nie wpływa niekorzystnie na prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu lub urodzenia dziecka z niską wagą ciała. Nie było również zwiększonego ryzyka poronienia lub urodzenia dziecka mniejszego, niż normalnie dla jego wieku ciążowego.

Naukowcy przeanalizowali dane z 31 badań dotyczących kobiet w ciąży. Było ich ponad 130 000, z czego około 8000 z nich spożywało marihuanę podczas ciąży.

Zobacz też: Czy marihuana jest dobra dla kobiet w ciąży?

Dodaj komentarz