Czy marihuana może pomóc w walce z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS)?

Marihuana może potencjalnie leczyć wiele dolegliwości, od ciężkich nudności po migreny. Ale kobiety powinien zainteresować fakt, że konopie mogą im pomóc w walce z objawami napięcia przedmiesiączkowego (PMS) – od skurczy, przez wahania nastroju i dyskomfort, które mu towarzyszą.

Marihuana w walce z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS)

Bolesne miesiączkowanie dotyka ponad 40% kobiet na całym świecie. W rzeczywistości, bolesne miesiączki mogą być tak intensywne, że nawet 20% kobiet może nie być w stanie wstać z tego powodu z łóżka. Już słynna Królowa Wiktoria odkryła, że konopie pomagają jej w walce z PMS.

Chociaż wiele kobiet wie, że konopie mogą być lekarstwem na bolesne miesiączkowanie, to obecnie w żadnym stanie, ani kraju nie kwalifikuje to do używania marihuany do celów medycznych. Być może dlatego, że nie ma badań, które potwierdziłyby skuteczność konopi w tym aspekcie.

Podobnie jak w przypadku każdej innej dolegliwości, w której konopie mogą okazać się przydatne, potrzebne są badania. Kilka z nich wskazuje, że marihuana może być lekarstwem na PMS.

Marihuana vs PMS – badania

działanie marihuany zależne jest od etapu cyklu miesiączkowego

fot. healthycures.com

Chociaż istnieją ograniczone badania na temat konopi i PMS, to istnieją badania, które pokazują, że konopie mogą leczyć objawy zwykle związane z PMS. Weźmy na przykład bóle głowy.

W 2016r. opublikowano badanie, w którym wykazano, że konopie zmniejszają częstotliwość comiesięcznych migren z 10,4 do 4,6. Badania pokazują również, że marihuana pomaga w walce z drażliwością. Zarówno THC, jak i CBD podnoszą poziom serotoniny, czyli poprawiają nastrój. Dodatkowo, konopie mogą zminimalizować biegunkę, trądzik, a także skurcze.

Wiemy również, że nerw błędny (DVC) w pniu mózgu jest ogólnym regulatorem nudności i wymiotów. DVC i przewód żołądkowo-jelitowy mają receptory endokannabinoidowe, których aktywacja związana jest z odruchem przeciwwymiotnym, kiedy receptory te są aktywowane przez THC. Już nawet niewielkie dawki tetrahydrokannabinolu mogą pomóc w walce z nudnościami doświadczanymi podczas miesiączkowania.

Chociaż lekarze nie mogą przepisać konopi kobietom, które cierpią na bolesne miesiączkowanie, to istnieją już produkty z konopi, skoncentrowane na kobiecym zdrowiu, takie jak czopki i tampony z THC. Część z nich stosowana jest w walce z PMS, a inne poprawiają doznania seksualne.