Zawroty głowy po użyciu marihuany – Skąd się biorą i jak im zapobiegać

Jednym z najczęściej zgłaszanych nieporządanych skutków ubocznych marihuany są zawroty głowy, szczególnie podczas wstawania. W jednym badaniu, u 28% uczestników badania wystąpiły zawroty głowy po marihuanie. Badania pokazują, że marihuana może powodować zawroty głowy, ponieważ obniża ciśnienie krwi.

Chociaż zawroty głowy wydają się powszechne, to często można im zapobiegać. Ważne jest, aby być odpowiednio nawodnionym i najedzonym. Należy też pamiętać, aby łagodnie zmieniać pozycje i unikać gwałtownego wstawania, co może zmniejszyć ryzyko zawrotu głowy.

Co powoduje zawroty głowy po marihuanie?

Zawroty głowy po marihuanie

fot. MaxPixel.com

Kiedy człowiek wstaje, spada ciśnienie krwi i jest to spowodowane grawitacją. W kontekście medycznym nazywa się to niedociśnieniem ortostatycznym i często występuje u zdrowych ludzi. Najczęściej jednak występuje u osób starszych i wśród osób z niskim ciśnieniem krwi.

Zwykle ciało szybko dostosowuje się do zmiany postawy – czy to poprzez zwiększenie częstości akcji serca, czy uwalnianie hormonów. Kiedy wstajesz, ciśnienie krwi wzrasta o 10%, aby zrekompensować zmianę siły grawitacji.

Mózg również dostosowuje się do zmian ciśnienia krwi, aby utrzymać go na właściwym poziomie, kiedy człowiek wstaje. Kiedy ciało nie jest w stanie przystosować się, a ciśnienie krwi w mózgu jest nieodpowiednie, mogą nastąpić zawroty głowy i omdlenia.

Objawy te są sposobem przywrócenia normalnego przepływu krwi do mózgu i utrzymaniem homeostazy. Na przykład, kiedy masz zawroty głowy, lekarz karze usiąść i pochylić głowę. Ta zmiana postawy pomaga uregulować ciśnienie krwi.

Omdlenie jest bardziej ekstremalną wersją, w trakcie którego następuje poważna zmiana ciśnienia krwi i powoduje to mimowolne zwiotczenie organizmu w celu przywrócenia normalnego przepływu krwi.

Wpływ marihuany na omdlenia i zawroty głowy

Marihuana może powodować obniżenie ciśnienie krwi, a następnie zmniejszony przepływ krwi do mózgu, co prowadzi do zawrotów głowy. Konopie zawierają wiele aktywnych związków, które w różny sposób wpływają na nasz organizm. Zarówno te zmieniające świadomość – THC, jak i te niepsychoaktywne – CBD. Oba mogą obniżać ciśnienie w organizmie.

Według badań z 2017 r., THC w marihuanie obniża ciśnienie krwi. Badanie z 2004 r. wykazało, że kannabidiol (CBD) również powoduje obniżenie ciśnienia. Zawroty głowy często są wymieniane jako efekt uboczny dużej dawki CBD.

Naukowcy wciąż nie odkryli dokładnie, dlaczego używanie marihuany może prowadzić do zawrotów głowy, ale wiemy, że ma to związek z ciśnieniem krwi i postawą.

Jedna z teorii głosi, że marihuana rozszerza naczynia krwionośne prowadzące do mózgu. W pozycji siedzącej zwiększa to przepływ krwi do mózgu, ale w pozycji stojącej, obniżone ciśnienie krwi prowadzi do zmniejszenia przepływu krwi.

Co mówią badania?

fot. pixnio.com

Badanie z 1992 r. mierzyło przepływ krwi i krążenie u 10 zdrowych ochotników, którzy palili marihuanę (lub placebo) w pozycji leżącej.

Naukowcy zmierzyli je zarówno w pozycji leżącej, jak i stojącej. 6 na 10 badanych zgłosiło odczucie od umiarkowanych do ciężkich zawrotów głowy w pozycji stojącej, ale żaden z nich nie odczuwał zawrotów głowy podczas leżenia.

3 uczestników, którzy zgłaszali silne zawroty głowy, doświadczyło spadku ciśnienia krwi poniżej 60mmHg co najmniej raz podczas stania.

Uważa się, że 60 mmHg jest dolną granicą odruchów mózgu – ciśnienie krwi, które spada poniżej tego poziomu, powoduje brak przepływu krwi do mózgu.

Badanie to ujawniło, że postawa robi dużą różnicę w tym, w jaki sposób używanie marihuany wpływa na zawroty głowy.

Jak zapobiegać zawrotom głowy?

fot. kinja-img.com

Jest kilka rzeczy, które można zrobić, aby zmniejszyć szanse na zawroty głowy spowodowane marihuaną.

Najpierw – nawodnić się.

Objętość i ciśnienie krwi są bezpośrednio ze sobą powiązane, a poziom nawodnienia organizmu może pomóc w utrzymaniu prawidłowej objętości krwi.

Po drugie – jedz regularnie.

Niski poziom cukru we krwi może przyczynić się do niskiego ciśnienia krwi. Sód i inne elektrolity również wpływają na utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi.

Po trzecie – nie wstawaj zbyt szybko.

Jak walczyć z zawrotami głowy?

Jeśli palisz marihuanę w pozycji siedzącej, nie śpiesz się, kiedy będziesz się podnosić. Da to Twojemu organizmowi czas na dostosowanie się do zmian, dzięki czemu zawroty głowy nie powinny mieć miejsca.

Jeśli dostaniesz zawrotów głowy podczas palenia marihuany, znajdź jakieś miejsce, gdzie możesz usiąść, a jeszcze lepiej, połóż się i poczekaj, aż uczucie minie. Warto też wypić trochę wody i zjeść coś słodkiego. Kiedy zawroty głowy miną, pamiętaj, aby nie wstawać gwałtownie.

Badania wskazują, że zawroty głowy najczęściej występują u niedoświadczonych konsumentów. Regularni konsumenci z wysoką tolerancją rzadziej doświadczają tych skutków. Dlatego wazne jest, aby próbując marihuany po raz pierwszy lub po używając jej po powrocie z przerwy – zachować ostrożność

Dodaj komentarz