Palenie marihuany a przewlekła obturacyjna choroba płuc

Niektórzy palą marihuanę, aby się zrelaksować, podczas gdy inni używają jej w celach leczniczych. Niezależnie od racjonalnego uzasadnienia, Journal Chronic Obstructive Pulmonary Disease przeprowadził badania, w których wykazał związek pomiędzy długotrwałym narażeniem na dym z marihuany, a niekorzystną czynnością płuc.

Próbując zgłębić się w kontrowersyjny związek między paleniem marihuany a przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP), zespół naukowców z Colorado School of Public Health przeprowadził przekrojową analizę 2 304 “obecnych i byłych palaczy marihuany” w wieku pomiędzy 40 a 80 lat.

Uczestnicy zbadań zostali podzieleni na trzy grupy:

-obecni użytkownicy (używali marihuany w ostatnich 30 dniach)

-byli użytkownicy (używali marihuany ponad 30 dni temu)

-osoby, które nigdy nie używały marihuany

Osoby używające marihuany w przeszłości oszacowały liczbę (jeden nabity cybuch od bonga równał się jednemu jointowi) spalonych jointów w tygodniu, która pomnożona została przez liczbę tygodni, aby otrzymać pełny obraz częstości używania  konopi.

Wyniki badań wskazują, że “ani obecne, ani dawne używanie marihuany nie związało się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia kaszlu, świszczącego oddechu lub przewlekłego zapalenia oskrzeli w porównaniu do osób, które nigdy nie używały marihuany.

Wyniki badań przeprowadzonych przez Journal Chronic Obstructive Pulmonary Disease wskazują więc, że nie ma bezpośredniej korelacji pomiędzy długotrwałym narażeniem na dym marihuany i niekorzystną czynnością płuc w raporcie opublikowanym we wtorek.

Chociaż naukowcy zastrzegają , że “wyniki należy interpretować ostrożnie“, to w badaniu stwierdzono, że wieloletni użytkownicy marihuany mieli niższy odsetek rozedmy płuc, wyższe wartości objętości tkanki płucnej i wyższą niezdolność do prawidłowego opróżnienia płuc podczas wydechu  (air trapping).

Pomimo, że badania pokazują, iż palenie marihuany nie ma negatywnego wpływu na płuca, to każdy dym, który dostaje się do naszych płuc jest szkodliwy. Promujemy racjonalne i bezpieczne używanie marihuany, dlatego jeśli już palisz marihuanę – powinieneś ją waporyzować, aby zadbać o swoje płuca, portfel i wrażenia smakowo-zapachowe.

Używając vaporizera podgrzewasz susz (zamiast go spalać), przez co kannabinoidy takie jak THC uwalniają się w większych dawkach, dlatego mniejsza ilość marihuany wystarczy, aby osiągnąć ten sam efekt co podczas palenia. Zobacz 4 powody, dlaczego przestałem palić i zacząłem waporyzować.

Dodaj komentarz