10 argumentów za legalizacją marihuany

Zanim cztery lata temu Kolorado zalegalizowało marihuanę do celów rekreacyjnych, nikt nie był pewien co do potencjału tej branży, a w tym czasie wielu przeciwników i zwolenników prowadziło spekulacje za i przeciw legalizacji.

Kolorado jest pionierem jeśli chodzi o legalizację marihuany do celów rekreacyjnych. Jest to pierwsze miejsce na świecie, w którym każda pełnoletnia osoba mogła legalnie zakupić konopie do celów rekreacyjnych. Dziś, po czterech latach możemy określić korzyści wynikające z legalizacji.

1. Handel detaliczny

Po zalegalizowaniu marihuany do celów rekreacyjnych pojawiły się sklepy detaliczne z konopiami, wyglądające podobnie jak cukiernie, gdzie w gablotach znajdowały się rzędy różnych odmian i produktów z konopi.

Nie trzeba było długo czekać, aby zobaczyć efekty. Już w 2016 r. sprzedaż detaliczna wygenerowała ponad 200 milionów dolarów z wpływów podatkowych i opłat licencyjnych.

2. Nowe miejsca pracy

Tylko w 2015 r. w Kolorado powstało ponad 18.000 nowych miejsc pracy w przemyśle legalnej marihuany, a potencjał jest o wiele większy. Nowa branża stworzyła kilka nowych zawodów, takich jak budtender, czyli osoba, która doradza konsumentom odmiany dostosowane do ich potrzeb.

Najnowsze dane wskazują, że w całych Stanach Zjednoczonych powstało już ponad 123.000 nowych miejsc, pracy, z czego w samym Kolorado prawie 25.000.

3. Turystyka

Wielu konsumentów marihuany chętnie podróżuje do miejsc, gdzie można legalnie zapalić trawkę. Kolorado jest mekką użytkowników rekreacyjnych w Stanach Zjednoczonych, a turyści zostawiają tu setki dolarów, aby skosztować legalnej marihuany.

4. Egzekwowanie prawa

Przed legalizacją w Kolorado, jej przeciwnicy obawiali się, że legalizacja marihuany zachęci do działalności przestępczej. Dane pokazują jednak, że do 2016 r. legalny rynek zaspokoił 70% popytu na konopie, regularnie zbliżając się do upragnionych 90%.

Co więcej, w porównaniu do roku 2012 liczba spraw karnych spadła o 81%, dzięki czemu policja może się skoncentrować na poważniejszych przestępstwach i nie musi już spędzać kilku godzin na egzekwowaniu prawa, które kazało aresztować osoby posiadające nieznaczne ilości suszu.

5. Edukacja

Ciekawą kwestią jest fakt, że nawet dzieciaki widzą pozytywny wpływ legalizacji. Część przychodów  z podatków od sprzedaży marihuany przeznaczana jest na edukację.

Dzięki programowi Colorado’s Building Excellent Schools Today, szkoły otrzymały dofinansowanie ze środków publicznych w wysokości 80 milionów dolarów, które zostały przeznaczone na udoskonalenie budynków i technologii.

6. Bankowość

Ze względu na obawy dotyczące federalnego statusu marihuany, banki odmawiały współpracy z firmami działającymi w tej branży. Teraz banki dostrzegają korzyści płynące ze współpracy z tą branżą, a do końca 2017 roku liczba dostawców usług finansowych, które współpracują z firmami konopnymi wzrosła do około czterystu.

7. Giełda

Inwestorzy widzą spory potencjał w branży legalnej marihuany. Po pierwszym dniu legalnej sprzedaży w Kalifornii, udziały w firmach związanych z konopiami indyjskimi wzrosły aż o 24%, dzięki czemu ich wartość na giełdzie wzrosła w sumie o 19 miliardów dolarów.

8. Wartość nieruchomości

Naukowcy z University of Wisconsin-Madison odkryli, że wartości nieruchomości w bezpośrednim sąsiedztwie sklepów detalicznych z marihuaną wzrosły o osiem procent od wejścia w życie ustawy o legalizacji marihuany.

9. Leki na receptę

Dzięki legalnej marihuanie spadła sprzedaż leków na receptę. Badania pokazują, że stany, które zalegalizowały konopie zanotowały spadek leków na receptę. Główny spadek sprzedaży dotyczy opioidowych leków przeciwbólowych i leków antydepresyjnych.

10. Czarny rynek

Do tej pory tylko osiem stanów zalegalizowało marihuanę do celów rekreacyjnych, a w każdym z nich odnotowano spadek popytu na czarnym rynku. Kiedy cena za gram legalnej marihuany jest porównywalna do tej na czarnym rynku, to klienci wolą zakupić ją z pewnego źródła i nie jest to żadne wielkie odkrycie.

Dodaj komentarz