Trzy lata po tym, jak Kolorado zalegalizowało sprzedaż marihuany do celów rekreacyjnych, po raz pierwszy przychód ze sprzedaży konopi był wyższy od przychodów ze sprzedaży alkoholu.
Licencjonowani dostawcy w Aspen zarobili w ubiegłym roku 11,3 miliona dolarów w ubiegłym roku. Sprzedaż alkoholu w tym samym mieście wyniosła 10,5 miliona dolarów. Uważa się, że jest to pierwszy przypadek, w którym sprzedaż legalnej marihuany przyćmiła sprzedaż alkoholu.
Pierwszy sklep z marihuaną w Aspen został otwarty w marcu 2014 r., czyli trzy miesiące po wejściu przepisów o legalizacji. W niewielkim miasteczku turystycznym, które liczy około 7000 mieszkańców, jest obecnie siedem licencjonowanych placówek z konopiami indyjskimi.
W porównaniu do 2016 roku sprzedaż marihuany w 2017 roku wzrosła o 16 procent. Obecnie przemysł legalnej marihuany jest najszybciej rozwijającym się sektorem handlu detalicznego w Aspen.
“Kiedy ludzie odwiedzają Aspen, muszą dostosować się do dużej wysokości i niektórzy nie piją alkoholu przez pierwsze kilka dni. Myślę, że ci ludzie szukają alternatywy dla alkoholu, który jest w istocie trucizną, a marihuana jest naturalna.” – powiedział Max Meredith w wywiadzie dla Aspen Times.
Max Meredith, który prowadzi jeden ze sklepów z marihuaną, powiedział, że wzrost sprzedaży pokazuje otwartość dorosłych obywateli, którzy potrafią używać marihuany w sposób odpowiedzialny. Zauważył on, że wzrost sprzedaży powiązany był z mniejszą ilością bójek na ulicach, zwłaszcza w godzinach nocnych.
Badania przeprowadzone przez Georgia State University wykazały, że w stanach, gdzie medyczna marihuana została zalegalizowana sprzedaż alkoholu spadła o 15 procent. Stany, które zalegalizowały marihuanę do celów rekreacyjnych, zaobserwowały spadek sprzedaży alkoholu o 20 procent.