Porównanie doznań seksualnych po marihuanie, alkoholu i ecstasy

Wiele badań sugeruje, że stosowanie niektórych używek zwiększa szanse na ryzykowne zachowania seksualne, ale w niewielu badaniach skupiono się na rzeczywistych efektach poszczególnych używek. Badania opublikowane w Psychology & Sexuality wskazują, że uczucie żalu po seksie częściej kojarzy się z alkoholem niż marihuaną czy ecstasy.

Naukowcy udali się do klubów nocnych w Nowym Jorku, aby zebrać informacje od 679 uczestników na temat używania alkoholu, marihuany i ecstasy oraz doświadczeń seksualnych pod wpływem tych używek.

Ważne jest, czy ktoś używa prezerwatywy, gdy jest na haju. Badania ignorują faktyczne reakcje seksualne związane z używaniem narkotyków, które mogą wpływać na decyzję o uprawianiu seksu z prezerwatywą lub bez niej.

Autorzy badań odkryli, że w porównaniu do marihuany i ecstasy, osoby pod wpływem alkoholu czują się bardziej atrakcyjni, a osoby pod jego wpływem postrzegają innych jako bardziej atrakcyjnych niż zwykle. Alkohol był również częściej powiązany z żalem po odbytym stosunku.

Alkohol jest prawdopodobnie najbardziej ryzykowny, ponieważ jego stosowanie jest powszechne, a jest on również promowany w dużej części społeczeństwa.”

Nawet jeśli sam seks nie jest ryzykowny pod wpływem alkoholu, to żal po seksie pod jego wpływem jest niezwykle powszechny, ponieważ osoby te mogą odbyć stosunek z kimś, z kim normalnie nie chcieliby uprawiać seksu.”

Naukowcy odkryli także, że używanie ecstasy wiązało się z większą przyjemnością seksualną i zwiększoną wrażliwością na dotyk. W porównaniu do marihuany, alkohol i ecstasy były częściej związane ze zwiększonym pożądaniem seksualnym.

W przypadku mężczyzn, alkohol i ecstasy były częściej związane z dysfunkcją seksualną, niż w przypadku marihuany. Kobiety częściej postrzegają marihuanę i ecstasy jako przyczynę dysfunkcji seksualnych, niż alkohol.

Stosowanie wielu używek w tym samym czasie jest powszechne, więc niektórym użytkownikom może być trudno rozróżnić efekty poszczególnych użytek. Wiele z nich może również wpływać na pamięć, więc przypomnienie doświadczeń seksualnych może być utrudnione.”

Badania zatytułowane “Porównanie doznań seksualnych pod wpływem alkoholu, marihuany i ecstasy w badaniu na młodych dorosłych w klubie nocnym” zostało przeprowadzone przez Marybec Griffin-Tomas, Patricia Acosta, Danielle C. Ompad i Charles M. Cleland.

Dodaj komentarz