Jak długo THC utrzymuje się w organizmie użytkowników marihuany?

Zastanawiasz się jak długo marihuana i THC utrzymuje się w organizmie? To zależy od wielu czynników, między innymi jak często używasz marihuany i jaki masz metabolizm.

Badanie moczu jest najczęstszym sposobem na sprawdzenie, czy dana osoba ma skłonność do palenia jointów. W Stanach Zjednoczonych przed podjęciem pracy pracodawca prosi, aby wykonać  badanie moczu. Jak długo THC będzie utrzymywało się w organizmie po rzuceniu palenia? Niestety jest tylko jedna odpowiedź: To zależy.

THC vs THC-COOH

THC-COOH w organizmieTHC czyli składnik czynny marihuany, jest odpowiedzialny za jej psychoaktywne działanie. Badania na mocz wykrywają jednak inny chemiczny składnik o nazwie THC-COOH, a nie THC.

THC-COOH to metabolit THC. Jest on wytwarzany, gdy wątroba rozkłada THC i utrzymuje się w organizmie przez znaczne dłuższy czas. Testery policyjne, które sprawdzają czy dana osoba jest pod wpływem marihuany, są wyczulone właśnie na metabolit THC. Jest możliwe, że osoba, która paliła około 30min przed zrobieniem testu policyjnego przejdzie go pozytywnie, bo THC jeszcze nie zaczęło się rozkładać. Z tego powodu, jednoznaczne odpowiedź na pytanie jak długo THC utrzymuje się w organizmie jest niejednoznaczna.

Najczęstszym poziomem czułości testerów to 50 ng/ml czyli 50 nanogramów na mililitr. Rzadziej występują te o czułości 20ng/ml lub 100ng/ml.

Jak długo THC utrzymuje się w organizmie?

THC może utrzymywać się w organizmie nawet przez kilkadziesiąt dni. Wszystko zależy od częstotliwości używania marihuany

Efekty działania marihuany słabną stosunkowo szybko, ale jego substancja czynna – THC może utrzymywać się w organizmie i być wykrywalny przez kilka tygodni, a nawet dłużej. To zależy jak substancja będzie metabolizowana.

Pewne metabolity kannabinidów mają okres półtrwania 20 godzin, podczas gdy inne są przechowywane w komórkach tłuszczowych, a ich okres półtrwania to około 10-13 dni. Wszystko zależy od tego, ile dana osoba waży, jaką ma zawartość tkanki tłuszczowej, jak często używa marihuany, ile i jak długo ją stosuje.

Jak długo THC utrzymuje się w ślinie?

THC w ślinie utrzymuje się najkrócej. Obecność THC z marihuany można zauważyć jedynie w ciągu kilku – kilkunastu godzin po jej użyciu, jeśli jest to test na THC, a nie jego metabolit. Podobno testy na ślinę da się oszukać, wystarczy przed badaniem wypłukać usta kwaskiem cytrynowym. Jeśli jednak próbki są badane w labolatorium, gdzie czułość wykrywania jest na poziomie 0.5ng/ml, to THC może być wykryta nawet do 72 godzin po spożyciu.

Jak długo THC utrzymuje się we włosach?

Jeden włos nie wystarczy do badania na obecność THC we włosach. Zwykle pobiera się próbkę o średnicy ok 0,5cm z okolicy potylicy. Przyjmując, że średni wzrost włosa to 1 cm miesięcznie, to włos o długości 10 cm będzie dawał informację o spożyciu marihuany w ciągu ostatnich 10 miesięcy.

Należy pamiętać, że analiza włosa nie wykryje świeżego kontaktu z THC, potrzeba około 1 tygodnia, aby substancje mogły wbudować się w strukturę włosa. THC we włosach można wykryć nawet do 90 dni od ostatniego używania konopi.

AktualizacjaObecność THC we włosach nie dowodzi używania marihuany 

Jak długo THC utrzymuje się we krwi?

Testy na obecność THC we krwi są przeprowadzane bardzo rzadko – zazwyczaj w nagłych wypadkach, takich jak wypadki drogowe. Pozwalają one lepiej ocenić, czy badana osoba jest w danym momencie pod wpływem marihuany, ale równie dobrze mogą być wykorzystane do wykrywania metabolitów THC. Wynik pozytywny występuje zazwyczaj do kilku dni po paleniu, jednak przy częstym i codziennym paleniu wynik może być pozytywny nawet przez 2 tygodnie.

Jak długo THC utrzymuje się w moczu?

Nie można jednoznacznie powiedzieć, jak długo THC będzie utrzymywać się w moczu, ponieważ tempo metabolizmu THC jest inne dla każdego człowieka. Ilość użytej marihuany także zmienia czas, w którym THC utrzymuje się w moczu.

Przeciętnie zawartość THC w moczu prezentują się następująco:

Okazjonalny palacz – 4 dni
Regularny palacz – 10dni
Ekstremalny palacz – 67dni

Okazjonalny użytkownik:

Ktoś, kto pali od czasu do czasu – lub po raz pierwszy –  prawdopodobnie otrzyma pozytywny wynik na przez około 3 dni, według badań wykonanych przez Narodowy Instytut Leków (NDCI).

Po 4 dniach, okazjonalny użytkownik konopi powinien być bezpieczny przy teście o poziomie czułości 50 ng / ml.

Częsty użytkownik:

Badania sugerują, ktoś, kto pali często może liczyć na pozytywny test na około tygodnia od ostatniego użycia. Według NDCI, po upływie 10 dni, użytkownicy powinni przejść badania moczu przy testerze o czujności 50 ng / ml.

Jednakże, nie ma gwarancji, że nałogowy palacz marihuany będzie wolny od metabolitów THC po 10 dniach. Badania pokazują, że niektórzy użytkownicy otrzymują pozytywny wynik w okresie do jednego miesiąca od ostatniego użycia.

W jednym skrajnym przypadku, osoba, która używała dużo marihuany przez ponad 10 lat udało się otrzymać dodatni wynik (powyżej 20 ng / ml limitu) przez okres do 67 dni po ostatnim użyciu.

Jak oszukać test na THC w moczu?

Picie dużej ilości wody może być rozwiązaniem jak najbardziej naukowym. Ale picie zbyt dużej ilości wody może zepsuć próbki. Mocz, który jest zbyt rozcieńczony może być zidentyfikowany i odrzucony przez laboratorium testowe, i może być uznawany jako oszustwo. Mimo to można zyskać na czasie do momentu powtórnego przeprowadzenia testów.

THC w organizmie codziennych użytkowników

Jak pokazują dane kliniczne opublikowane w czasopiśmie Forensic Science International, stężenie THC we krwi wśród codziennych użytkowników utrzymuje się przez wiele dni w stężeniu powyżej 5ng/ml. Australijscy naukowcy ocenili stężenie THC wśród 21 pacjentów, którzy mieli 7 dniową abstynencję. Pacjenci zgłosili, że przed rozpoczęciem badania używali marihuany codziennie przez kilka miesięcy poprzedzających badanie.

Wśród 11 uczestników, którzy ukończyli 7 dniowy program abstynencji, siedmiu z nich miało stężenie THC we krwi na poziomie 2ng/ml lub wyższy. 9 z 21 pacjentów przeszło pozytywnie test na obecność THC z wynikiem 5ng/ml 24 godziny po ich ostatnim użyciu marihuany. Jeden z pacjentów przeszedł pozytywnie test na obecność THC 129 po przyjęciu na badania.

Naukowcy stwierdzili: “Podczas gdy wielu pacjentów wykazało obecność THC we krwi, to u kilku z nich stwierdzono wysokie stężenie THC we krwi nawet po kilku dniach od ostatniego użyciu. U pacjentów pojawił się “podwójny garb”, oznaczający początkowy spadek stężenia, a następnie jego wzrost w trzecim lub czwartym dniu abstynencji.”

Doszli do wniosku: “Wyniki te sugerują, że toksynokinetyka THC jest jest taka prosta, jak wcześniej sądzono. To sprawia, że interpretacja wyników toksykologicznych jest znacznie trudniejsza niż przypuszczano. Niezawodny algorytm eliminacji THC u codziennych użytkowników pozostaje nieznany.”

Wyniki badań kwestionują pomysł, że stężenie THC we krwi jest czynnikiem zależnym od czasu ostatniego użycia marihuany. Odkrycia podważają obowiązujące zakazy związane z prowadzeniem pojazdów mechanicznych, które ściśle regulują poziom stężenia THC w organizmie. Jak pokazują badania, stężenie THC we krwi może być niższe 24 godziny po spożyciu, niż w trzecim lub czwartym  dniu abstynencji.

 

Dodaj komentarz