13-letni uczeń podstawówki z Zamościa przyniósł do szkoły marihuanę

Policjanci z Wydziału Kryminalnego w Zamościu udali się w piątek na interwencję do szkoły, z której otrzymali informację, że jeden z uczniów posiada przy sobie marihuanę.

Po przeszukaniu jednego z 13-latków okazało się, że chłopiec trzymał marihuanę w dwóch woreczkach, które umieścił w opakowaniu po gumie do żucia. Jak sam twierdził, przyniósł ją do szkoły tylko po to, aby zaimponować kolegom.

– Przeprowadzone badanie wykazało, że jest to marihuana, w ilości z której można byłoby wykonać ponad trzy porcie narkotyku. 13-latek z Zamościa zapewniał, że narkotyki posiada jedynie po to, aby zaimponować kolegom – mówi Dorota Krukowska-Bubiło z zamojskiej policji.

Kolega 13-latka posiadał marihuanę w domu

Tego samego dnia policjanci przeszukali mieszkanie innego 13-latka, ucznia tej samej szkoły i w jego mieszkaniu również odnaleziono konopie indyjskie.

Policjanci powiadomili opiekunów nieletnich i w ich obecności przesłuchali chłopców. Młodzieńcy po wykonanych czynnościach procesowych wrócili do domu i pozostali pod opieką rodziców. Chłopcy swoim postępowaniem naruszyli przepisy zakazujące posiadanie substancji wskazanych jako narkotyk. Z uwagi na swój młody wiek odpowiedzialność poniosą przed Sądem ds. Rodziny i Nieletnich. Funkcjonariusze ustalają również w jaki sposób nastolatkowie weszli w posiadanie środków odurzających. – czytamy na lubelska.policja.gov.pl

Edukacja kluczem do sukcesu

Coraz więcej badań wskazuje, że coraz więcej nastolatków w Polsce używa marihuany. Młodzież powinna mieć dostęp do informacji dotyczących stosowania marihuany w okresie dorastania.

Używanie marihuany w okresie dojrzewania może prowadzić do problemów z koncentracją i pamięcią w wieku dorosłym. Niektóre badania sugerują, że młodzież stosująca konopie do celów rekreacyjnych ma gorsze wyniki w nauce

Wykazano, że nadmierna aktywacja receptora kannabinoidowego CB1 w wieku 11-17 lat u ludzi, kiedy kora przedczołowa wciąż się rozwija, hamuje jej dojrzewanie i wywiera długotrwały wpływ na jej funkcje.” – powiedział Tseng.

Badania pokazują, że przewlekłe używanie marihuany przez nastolatków może powodować trwałe niedobory w wieku dorosłym, w tym problemy z koncentracją i kontrolą impulsów.

Legalizacja ograniczy dostęp młodzieży do marihuany

Statystyki pokazują, że w stanach, które zalegalizowały marihuanę spadła liczba nastolatków, którzy używają marihuany. Kolorado, w którym marihuana do celów rekreacyjnych została zalegalizowana w 2014 r., zanotowało najniższy w historii wskaźnik stosowania konopi przez nastolatków.

Raport wskazuje również, że konsumpcja marihuany wśród młodzieży spada co rok od 2014 roku, kiedy stany Kolorado i Waszyngton zalegalizowały marihuanę do celów rekreacyjnych. Od 2014 roku wzrasta jednak spożycie alkoholu.

“Krytycy legalizacji martwią się negatywnym przesłaniem dla młodzieży, ale prawdziwym przesłaniem jest to, że marihuana powinna być używana tylko przez odpowiedzialnych dorosłych. Uregulowanie dostępu do marihuany przez dorosłych wzmacnia te przesłanie i tworzy skuteczne mechanizmy, utrudniające nastolatkom zdobycie marihuany.”

 

Dodaj komentarz