Koncerny tytoniowe inwestują w legalną marihuanę

Amerykańska firma tytoniowa wielkości kupiła większość udziałów w dwóch kanadyjskich firmach, w których uprawiana jest medyczna marihuana, oznaczając wejście przemysłu tytoniowego w branżę legalnych konopi.

Na początku tego miesiąca w raporcie kwartalnym opublikowanym przez Alliance One International, firmę tytoniową z siedzibą w Północnej Karolinie, pojawiła się informacja o przejęciu udziałów w firmach zajmujących się uprawą medycznej marihuany.

“W styczniu z powodzeniem przejęliśmy pakiet większościowy w dwóch nowych wspólnych przedsięwzięciach” – czytamy.

W dalszej części dokumentu ogłoszono, że spółka Alliance One o nazwie Canadian Cultivated Products uzyskała 75 procent udziałów w kanadyjskiej Island Garden Inc. i 80-procentowy udział w Goldleaf Pharm Inc.

“Po uzyskaniu zgody organów regulacyjnych, na uzyskanie około 1 miliona metrów kwadratowych powierzchni produkcyjnej w ciągu trzech lat, a także możliwość przekształcenia się w prawdziwie międzynarodową firmę produkującą konopie indyjskie, ekspansja na rynki międzynarodowe jest nieunikniona “, czytamy w raporcie kwartalnym Alliance One.

Marihuana konkurencją dla tytoniu

Od co najmniej lat 70. przemysł tytoniowy traktuje marihuanę jako konkurencję. Ponieważ przepisy dotyczące marihuany nieco się złagodziły, to  firmy tytoniowe zmieniły swoje strategie korporacyjne, aby były gotowe na wejście w nowy biznes.

Przewidują, że nadejdzie dzień, w którym będą mogli sprzedawać legalnie konopie indyjskie w całym kraju. Aby odnieść sukces, muszą mieć przewagę na rynku i do tego właśnie dążą.

W ostatnich latach w USA spadła liczba osób palących papierosy, a trawka została zalegalizowana w wielu stanach. Stany takie jak Kalifornia promują czyste powietrze i zabraniają palenia na otwartym powietrzu. Jednak zalegalizowali też pączek.

Firmy tytoniowe są świadome nowych możliwości. Widzą stratę w sprzedaży, a konopie mogłyby zastąpić papierosy i stać się kolejnym hitem. W Szwajcarii można już kupić papierosy Heimat, które zawierają konopie o niskiej zawartości THC. Konopie mogą również pomóc w zerwaniu z nałogiem palenia papierosów lub złagodzić problemy związane z paleniem tytoniu. Niedawne badania wykazały, że waporyzacja marihuany może pomóc w walce z uzależnieniem od nikotyny.

Philip Morris kupuje patent na konopie indyjskie

Jedna firma posunęła się nawet to zakupu patentu na konopie. Philip Morris International w Szwajcarii posiada obecnie patent na rośliny konopi o wyższym stężeniu terpenów.

To pokazuje, że firmy tytoniowe chcą wejść w przemysł konopi. Jedyne co je obecnie blokuje to prawo, które wprowadza wiele zakazów w kwestiach konopi. Gdy te znikną, koncerny tytoniowe będą już w pełni przygotowane na wejście do nowego rynku.

Dodaj komentarz