Kawa działa na mózg podobnie do marihuany, ale całkowicie odwrotnie

Kawa jest prawdopodobnie najbardziej popularnym stymulantem na świecie, ale naukowcy dopiero teraz zastanawiają się, jak wpływa ona na zdrowie człowieka. W nowym badaniu opublikowanym w Journal of Internal Medicine naukowcy wykazali, że kawa ma wyjątkowy wpływ na metabolizm człowieka. W szczególności picie kawy zmienia metabolizm steroidów i neuroprzekaźników, które są związane z marihuaną.

Międzynarodowy zespół naukowców ogłosił, że kawa zmienia poziomy niektórych metabolitów we krwi, których stężenie rośnie lub spada po jedzeniu lub piciu. Picie dużych ilości kawy sprawia, że neuroprzekaźniki związane z układem endokannabinoidowym, który reguluje stres, zmniejszają się – co jest przeciwieństwem tego, co dzieje się po używaniu marihuany. Naukowcy twierdzą, że używanie marihuany zwiększa poziom tych metabolitów i sugerują oni, że w ten sposób organizm może próbować w odzyskaniu równowagi po zaburzeniu jej kofeiną.

Endokannabinoidy i kofeina

47 uczestników badań przez trzy miesiące piło kawę według zaleceń naukowców.  W pierwszym miesiącu nie pili kawy w ogóle, w drugim codziennie spożywali 4 filiżanki, a w trzecim miesiącu mieli spożywać osiem filiżanek kawy dziennie (4 filiżanki dziennie to wg. naukowców zdrowy limit). Po każdym etapie badań, naukowcy pobierali próbki krwi, a następnie badali setki metabolitów, które się w niej znajdowali.

Picie dużych ilości kawy (szczególnie w przypadku ośmiu filiżanek dziennie) wiązało się ze zmniejszoną liczbą metabolitów związanych z układem endokannabinoidowym. Metabolizm endokannabinoidoów jest ważnym regulatorem odpowiedzi na stres, a niektóre endokannabinoidy zmniejszają się, kiedy są narażone na przewlekły stres.

“Zwiększone spożycie kawy w okresie badań mogło wytworzyć wystarczającą ilość stresu, aby wywołać spadek metabolitu w tym układzie” – powiedziała autorka badań, Marilyn Cornelis.

Układ endokannabinoidowy vs. kawa vs. marihuana

aby przedawkować marihuanę należałoby spalić 2,1kg marihuany naraz

Układ endokannabinoidowy odpowiedzialny jest za szeroki zakres funkcji organizmu: zdolności poznawcze, ciśnienie krwi, odporność, uzależnienia, sen, apetyt, energię i metabolizm glukozy. Picie kawy zostało również powiązane z łatwiejszą kontrolą masy ciała i zmniejszeniem ryzyka cukrzycy typu 2.

Ludzki organizm naturalnie produkuje endokannabinoidy, które naśladują aktywność kannabinoidów zawartych w marihuanie. Ale kiedy ktoś używa marihuany, zwiększa się metabolizm w układzie endokannabinoidowym, co jest całkowitym przeciwieństwem tego, co się dzieje w organizmie, kiedy pije się kawę.

Dodaj komentarz