Wśród par, które wspólnie palą marihuanę, ryzyko przemocy jest najmniejsze

Naukowcy wielokrotnie wiązali nadużywanie alkoholu i innych substancji ze zwiększeniem przemocy w rodzinie. Ale czy marihuana może pomóc w zapobieganiu przemocy w rodzinie? Badacze z Yale University, University of Buffalo i Rutgers zbadali ten związek w badaniu, które zostało opublikowane na łamach Psychology of Addictive Behavior.

Badania wykazały, że im częściej pary małżeńskie razem używają marihuany, tym mniej prawdopodobne jest, że dojdzie do wśród nich do przemocy.

Używanie marihuany a przemoc w rodzinie

Badania zostały przeprowadzono w latach 1996-1999 na grupie 634 par w pierwszych dziewięciu latach małżeństwa. Główny cel? Sprawdzenie, czy marihuana ma wpływ na przemoc ze strony partnera (IPV).

Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) określają IPV jako “przemoc fizyczną, przemoc seksualną, prześladowanie i przemoc psychiczną przez obecnego lub byłego partnera seksualnego.” Badanie to jednak klasyfikuje je jako akt fizycznej agresji .

Przez dziewięć lat każda para wypełniała ankiety, w których partnerzy mieli zgłosić każdą przemoc dokonaną przez nich lub ich partnera, w celu zmierzenia skutków zażywania pochodnych konopi indyjskich na IPV. Po pierwszym roku 37,1% mężów dopuściło się IPV. Średnia częstotliwość wynosiła cztery razy w roku.

Mężowie częściej zgłaszali używanie marihuany, z czego 28% powiedziało, że paliło marihuanę w ciągu ostatniego roku. Tylko 22,7% żon przyznało się do używania konopi indyjskich.

Pary były nie tylko pytane o używanie konopi, ale także o używanie alkoholu i innych narkotyków. Naukowcy zauważyli, że większość badań nad używaniem substancji i IPV koncentruje się na alkoholu.

Wyniki badań

Badania prowadzone przez dziewięć lat wykazały wiele korelacji. Naukowcy doszli do wniosku, że używanie marihuany zmniejszyło prawdopodobieństwo przemocy domowej. Wyniki wykazały, że “częstsze używanie marihuany prowadziło do rzadszego występowania IPV wśród kobiet i mężczyzn w ciągu pierwszych 9 lat małżeństwa”.

Naukowcy nie tylko stwierdzili, że IPV uległo zmniejszeniu, kiedy jeden z partnerów palił zioło. Badanie wykazało również, że ryzyko przemocy partnera jest najniższe, gdy obaj partnerzy używają marihuany.

Badacze zaczęli opisywać, że regularni użytkownicy wykazują “osłabioną reakcję emocjonalną na zagrożenie”. Zasadniczo palenie marihuany zmniejszyło instynkt walki.

Marihuana różni się od innych substancji, takich jak alkohol, ponieważ zmniejsza agresję – twierdzą naukowcy.

 

Dodaj komentarz