Media twierdzą, że co trzeci regularny konsument marihuany cierpi na tę chorobę

Chociaż jeszcze jakiś czas temu nikt nie słyszał o fizycznych skutkach regularnego palenia marihuany, to media coraz częściej informują syndromie niepowściągliwych wymiotów pokannabinoidowych (Cannabinoid Hyperemesis SyndromeCHS), które dotykają regularnych konsumentów trawki.

New York Times poinformował o historii Thomasa Hodorowskiego, który miewał napady bólu i wymioty. Próbował on leków przeciw nudnościom, leków przeciwlękowych i przeciwdepresyjnych, przeszedł dwie kolonoskopie, usunięto jego wyrostek robaczkowy i woreczek żółciowy. Jedynym sposobem na złagodzenie bólu i nudności było wzięcie gorącego prysznica.

Objawy Cannabinoid Hyperemesis Syndrome

Kiedy Thomasowi kończyła się gorąca woda, “ból był nie do zniesienia, jakby ktoś wykręcił mi żołądek jak gąbkę”, powiedział 28-latek. Po 10 latach jego lekarz stwierdził, że objawy wskazują na syndrom niepowściągliwych wymiotów pokannabinoidowych (CHS), czyli stan, który u regularnych użytkowników marihuany powoduje regularne wymioty. Jedynym lekarstwem jest odstawienie konopi.

Do niedawna zespół ten był uważany za rzadki lub bardzo rzadki. Jednak wraz ze wzrostem spożycia marihuany, lekarze w szpitalach twierdzą, że zaobserwowali przepływ pacjentów z tymi objawami objawami, szczególnie w stanach, w których marihuana została zalegalizowana.

Po zalegalizowaniu marihuany w Kolorado, mieliśmy podwojenie liczby przypadków zespołu cyklicznych wymiotów” powiedziała dr Cecilia J. Sorensen, doktor medycyny ratunkowej na University of Colorado Hospital.

CHS dotyka 30% konsumentów marihuany?

Nowe badanie przeprowadzone na grupie 2127 pacjentów pogotowia w wieku poniżej 50 lat w Bellevue, dużym publicznym szpitalu w Nowym Jorku, wykazało, że spośród 155 pacjentów, którzy palili marihuanę co najmniej 20 dni w miesiącu, 51 użytkowników w ciągu ostatnich sześciu miesięcy doświadczyło nudności i wymiotów, które łagodziły jedynie gorące prysznice.

Autorzy badań szacują, że nawet 2,7 miliona Amerykanów, którzy palą marihuanę codziennie lub prawie codziennie, może być narażonych na C.H.S.

Są powody do obaw?

Paul Armentano, zastępca dyrektora Narodowej Organizacji Reformy Prawa Marihuany (NORML), powiedział, że nawet przy bardziej powszechnym stosowaniu marihuany, “zjawisko to jest stosunkowo rzadkie i uderza tylko w niewielki procent ludzi.”

Cecilia J. Sorensen z University of Colorado Hospital twierdzi, że kluczem do zrozumienia problemu jest nasz układ endokannabinoidowy, który jest w naszym układzie pokarmowym i odgrywa ważną rolę w regulowaniu m.in. pracy żołądka i jelit. Przyjmowanie zbyt dużej ilości THC “zmienia twoją ruchliwość jelit. Za każdym razem, gdy ruchliwość żołądka jest utrudniona, pojawia się bardzo silny ból brzucha i nudności. To silny, spazmatyczny ból”.

Powody niepowściągliwych wymiotów pokannabinoidowych

Naukowcy nie są pewni, dlaczego gorący prysznic daje ulgę osobom cierpiącym na syndrom niepowściągliwych wymiotów pokannabinoidowych. Sugerują oni, że  receptory kannabinoidowe znajdujące się w naczyniach krwionośnych, dostarczają krew do organów wewnętrznych. Kiedy człowiek zaczyna doświadczać CHS, receptory te zaczynają szaleć, co sprawia, że duża ilość krwi zaczyna płynąć do jelit, a ciepło z gorącego prysznica powoduje, że naczynia krwionośne w skórze rozszerzają się przetaczając krew do okolic skóry. Wtedy pojawia się ulga. Jednak Cecilia Sorensen podkreśla, że to tylko hipoteza.

Jesteś regularnym konsumentem marihuany? Zdarzyła Ci się podobna sytuacja, w której gorący prysznic przyniósł ulgę? Osobiście nigdy się z tym nie spotkałem, ale jeśli słyszałeś/aś o takim przypadku, to daj znać w komentarzu!

Dodaj komentarz