“Zielona gorączka” w pełni opanowała Wall Street i inwestorów. Nawet przy niedawnym wycofywaniu z rynku kilku firm, wiele z największych na spółek na rynku legalnej marihuany odnotowało wzrost cen akcji o ponad 1000% w ciągu dwóch ostatnich lat.
Firma Gallup prowadząca sondaże w USA zauważa, że prawie dwie trzecie wszystkich respondentów w ankiecie z października 2017 r. poparło pomysł legalizacji marihuany. To o 39 punktów procentowych więcej, w porównaniu do wyników z 1995 roku.
Na rynku legalnej marihuany spodziewany jest dalszy solidny wzrost sprzedaży. W ubiegłym roku firma ArcView wykazała, że sprzedaż legalnej trawki w Ameryce Północnej wzrosła o 33% do 9,7 miliarda USD, a prognozowana roczna sprzedaż to 47 miliardów USD w ciągu najbliższej dekady. Jednak nawet te odważne wyliczenia mogą być niedoszacowane.
Roczna sprzedaż w 2030: 75 miliardów dolarów
Według nowej noty opublikowanej w ubiegłym tygodniu przez firmę inwestycyjną Cowen (NASDAQ: COWN), całkowity rynek konopi może wygenerować aż 75 miliardów dolarów rocznej sprzedaży brutto do 2030 r., W porównaniu z poprzednią prognozą 50 miliardów dolarów do 2026 r.
Wstępna prognoza banku inwestycyjnego została opublikowana we wrześniu 2016 r. za pośrednictwem 110-stronicowego raportu analityka branży napojów, tytoniu i sektora konopi indyjskich Vivien Azer i jej zespołu.
W raporcie “Kompendium konopi: przekrojowy przegląd rozwijającego się przemysłu” zwrócono uwagę na wiele potencjalnych zastosowań legalnych marihuany i wytyczonych ścieżek, które pozwoliłyby branży konopne osiągnąć sprzedaż w wysokości 50 miliardów dolarów do 2026 roku. Według tej tezy najważniejsza jest spodziewana legalizacja marihuany w kilku stanach przed 2026 rokiem.
Wzrost sprzedaży o 50% w 4 lata
Nowa prognoza banku inwestycyjnego sugeruje wzrost sprzedaży o kolejne 50% (25 miliardów dolarów), w ciągu zaledwie 4 kolejnych lat. Cowen wskazuje na sześć powodów, dzięki którym można być optymistą w kwestii marihuany.
Najważniejszym z nich były zastrzeżone dane na temat statystyk dotyczących upijania się w USA, które wykazały znaczący spadek konsumpcji alkoholu w stanach, które zalegalizowały marihuanę. Założeniem Cowena jest to, że w miarę, jak więcej państw będzie legalizować trawkę, sprzedaż i konsumpcja alkoholu spadnie, a konsumenci zdecydują się na marihuanę zamiast alkoholu.
Rynek legalnej marihuany już jest wart 50 miliardów dolarów?
Ponadto Cowen uważa, że rynek konopi indyjskich jest już wart około 50 miliardów dolarów, choć uwzględniono tu wartość czarnego rynku. Jeśli wziąć pod uwagę 35 milionów regularnych konsumentów trawki, z których każdy wyda 1500$ rocznie na konopie, to można zauważyć, kwota 75 miliardów dolarów rocznie jest osiągalna.
Cowen sugeruje nawet, że amerykańska walka z epidemią opioidów może doprowadzić do wzrostu konsumpcji konopi indyjskich. Zgodnie z najnowszym raportem “konopie indyjskie są skutecznym substytutem opioidów (w szczególności w leczeniu bólu przewlekłego).”