Naukowcy otrzymali 740.000$, na zbadanie wpływu marihuany na mózg

Naukowcy z University of Utah zamierzają rozpocząć projekt badawczy o wartości 740 000 $, w którym dokładnie zbadają, jak związki zawarte w marihuanie wpływają na ludzki mózg.

W dwuletnim badaniu wykorzystają technologię obrazowania mózgu, aby sprawdzić, jak związki psychoaktywne i inne składniki rośliny wchodzą w interakcję z naszym mózgiem – i dlaczego te substancje mogą inaczej wpływać na każdą osobę.

Największymi medycznymi niewiadomymi na temat marihuany są: receptory mózgu, z którymi w interakcję wchodzą kannabinoidy oraz które mechanizmy działają w zakresie wpływu konopi na lęk, ból i nastrój – twierdzi Jon-Kar Zubieta, psychiatra i jeden z autorów badań.

W badaniu naukowcy z różnych działów, w tym z neuroobrazowania, biostatystyki i fizyki przebadają 40 dorosłych osób, aby porównać reakcje mózgu z placebo i głównymi związkami aktywnymi marihuany – tetrahydrokannabinolu (THC) – składnika psychoaktywnego i niepsychoaktywnego kanabidiolu (CBD).

“Rozszyfrowanie indywidualnych efektów CBD i THC będzie miało głęboki wpływ na to, jak różne kanabinoidy mogą być najlepiej stosowane w leczeniu”, powiedział Zubieta.

Fundusze na badania pochodzą z Fundacji Ray and Tye Noorda oraz z kalifornijskiej Wholistic Research and Education Foundation.

Stan Utah rozpoczął własne badania nad marihuaną. Ustawodawcy w zeszłym roku zatwierdzili projekt ustawy umożliwiający zbadanie ryzyka i korzyści związanych z używaniem marihuany, a na początku tego roku podpisali oni ustawę, która umożliwi uprawę marihuany do celów badawczych.

Wcześniejsze wysiłki zmierzające do całkowitego zalegalizowania marihuany medycznej w leczeniu pewnych chorób, takich jak choroba Alzheimera i rak, nie powiodły się, a prawodawcy często powołują się na  potrzebę dalszych badań, które dzięki finansowaniu w kwocie 740.000$ będą mogły zostać zrealizowane.

Dodaj komentarz