Wpływ e-papierosów na palenie marihuany wśród młodzieży

Używanie papierosów wśród młodzieży od dawna wiązało się z używaniem marihuany. Ale papierosy są coraz mniej popularne wśród młodzieży, a według jednego z badań z 2016 r., E-papierosy są obecnie najczęściej używanym produktem tytoniowym wśród uczniów szkół średnich i gimnazjów.

To zainspirowało naukowców z Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej do przeprowadzenia badań, dotyczących związku między używaniem e-papierosów i marihuany wśród nastolatków. W badaniu przeanalizowano ponad 10 000 nastolatków, którzy nigdy nie używali marihuany, dokonując ankiety wśród uczestników przed i po roku, po czym zapytano ich, czy korzystali z elektronicznych papierosów (e-papierosów) lub marihuany.

Stwierdzono, że stosowanie e-papierosów wiąże się z używaniem marihuany, w szczególności wśród uczestników w wieku 12-14 lat. Związek pomiędzy używaniem e-papierosów a konsumpcją marihuany w przyszłości był mniejszy wśród nastolatków w wieku od 15 do 17 lat.

E-papierosy furtką do marihuany?!

“Ograniczenie dostępu młodzieży do e-papierosów może zmniejszyć stosowanie marihuany”, czytamy w podsumowaniu badań. Elektroniczne papierosy, podobnie jak inne wyroby tytoniowe, są jednak legalne tylko dla dorosłych.

Inne badania, w których zbadano związek między paleniem papierosów a używaniem marihuany w przyszłości, wykazały podobne zależności: ograniczenie używania tytoniu przez nastolatków mogłoby zmniejszyć używanie marihuany przez nastolatków.

Jednak możliwe jest również, że używanie e-papierosów samo w sobie nie jest odpowiedzialne za zachęcanie młodzieży do spróbowania marihuany, ale raczej, że ten sam typ osoby, która byłaby skłonna wypróbować e-papierosa, byłaby skłonna spróbować marihuany.

Ostatnie badania wykazały, że użytkownicy e-papierosów to najczęściej biali, starsi mężczyźni, którzy mają gorsze wyniki w szkole. Inne badania, w których zaobserwowano nawyki nastolatków o najwyższych osiągnięciach w szkole, wykazały, częściej stosują oni konopie indyjskie, ale rzadziej palą papierosy.

Dodaj komentarz