“Psy policyjne mogą zostać uśpione, jeśli zalegalizujemy marihuanę” – donoszą władze stanu Illinois

Urzędnik z hrabstwa Illinois powiedział lokalnej gazecie, że jeśli stan Illinois legalizuje marihuanę do celów rekreacyjnych, może to prowadzić do eutanazji psów K-9, które  wytrenowane są do poszukiwania narkotyków.

Agencje policyjne wydają tysiące dolarów, aby nauczyć psy węszyć i informować funkcjonariuszy o obecności marihuany, heroiny, kokainy i innych narkotyków. Jeśli użycie marihuany stanie się zgodne z prawem, psy prawdopodobnie będą musiały zostać ponownie przeszkolone – co zdaniem niektórych jest niemożliwe – lub zwolnione ze służby.

Chad Larner, który przewodniczy szkoleniu psów w K-9 Training Academy w Macon, skomentował sprawę w gazecie Bloomington Pantagraph. Larner powiedział, że przekwalifikowanie psów prawdopodobnie doprowadzi do “skrajnego znęcania się”.

“Największą rzeczą dla organów ścigania jest to, że będą musieli wymienić wszystkie psy. Dla mnie jest to ogromny krok naprzód dla handlarzy narkotyków, a ogromny krok wstecz dla organów ścigania i mieszkańców naszej społeczności.” powiedział Howard Buffett, szeryf miasta Macon.

Stan Illinois może wkrótce zostać dziesiątym stanem, który zalegalizował marihuanę do celów rekreacyjnych. W 2016 r. stan zdekryminalizował posiadanie do 10g marihuany, które obecnie zagrożone jest karą w wysokości od 100 do 200 dolarów.

Chad Larner, dyrektor szkoleniowy K-9 Training Academy w hrabstwie Macon, odrzucił ideę przekwalifikowania psów, twierdząc, że zmiana ich nastawienia oznaczałaby “skrajne znęcanie się”.

W stanach, które zalegalizowały marihuanę do celów rekreacyjnych, policja przyjęła różne podejścia do kwestii psów tropiących K-9. Funkcjonariusze w części stanu Waszyngton próbowali przekwalifikować swoje zwierzęta, aby ignorowały zapach marihuany, a nowe psy policyjne uczy się, aby wyczuwały wszystkie narkotyki inne niż konopie indyjskie.

Dodaj komentarz