Niemcy coraz bliżej dekryminalizacji marihuany

Niemiecka komisarz ds. Narkotyków podejmuje poważne kroki w celu depenalizacji drobnych przestępstw związanych z marihuaną.

Marlene Mortler, niemiecka komisarz ds. Narkotyków, we wtorek, 15 maja 2018 r., Przedstawiła w Berlinie wyniki badania zatytułowanego “Zgony z użyciem narkotyków w Niemczech“, z których wynika, że liczba zgonów związanych z zażywaniem narkotyków maleje po raz pierwszy od 2012 r. Drugi raport pokazuje, że Mortler coraz przychylniej patrzy na kwestię dekryminalizacji.

“Każdy, kto zostanie przyłapany przez policję, na posiadaniu marihuany do osobistej konsumpcji, powinien mieć prawo wyboru, czy zapłacić grzywnę, czy też dobrowolnie szukać pomocy u eksperta”, powiedziała w monachijskiej gazecie Süddeutsche Zeitung.

W dyskusjach na temat polityki narkotykowej w Niemczech i kryminalizacji konsumentów często wymienia się nazwisko Mortler – szczególnie jeśli chodzi o dekryminalizację niewielkich ilości konopi indyjskich do użytku osobistego.

Rekordowy poziom spraw karnych związanych z marihuaną

Mortler i Federalna Komisja Policji Kryminalnej przedstawiły statystyki przestępstw policyjnych (PKS) z 2017 roku. Dane pokazują, że liczba przestępstw związanych z konopiami indyjskimi w 2017 r. osiągnęła rekordowo wysoki poziom.

W roku kalendarzowym 2017, 209 204 przypadków dotyczyło konopi indyjskich, w porównaniu do 183 015 w 2016 r., co stanowi wzrost o ponad 14 procent. W przypadku spraw z roku 2017, 166,232 przestępstw było związanych z posiadaniem małych ilości marihuany, czyli prawie 79,5 procent wszystkich przypadków; pozostała część to handel narkotykami, handel, przemyt lub posiadanie dużej ilości przedmiotów.

Dla porównania, w 2016 r. odnotowano 145 915 przestępstw związanych z posiadaniem niewielkich ilości marihuany , co stanowiło 79,7% wszystkich przypadków; pozostałe 37 100 dotyczyło handlu, przemytu lub posiadania dużej ilości marihuany.

W sumie przestępstwa związane z konopiami indyjskimi stanowią 3,9 procent wszystkich przestępstw zarejestrowanych w Niemczech i są jedną z najczęstszych przyczyn dochodzeń prowadzonych przez PKS. Całkowita liczba przestępstw związanych z narkotykami wzrosła do 321 757, co stanowi wzrost w stosunku do 302 594 zgłoszonych w 2016 r. Jest to wzrost o 6,3% w skali roku.

Leczenie zamiast karania

Plany ograniczenia spraw karnych i leczenia zamiast karania byłyby krokiem bardziej progresywnym, niż w krajach takich jak Szwajcaria, Czechy czy Hiszpania, w których niewielka ilość posiadania wiąże się z wysoką grzywną. W tych krajach konsumenci nie mają możliwości wyboru pomiędzy grzywną, a leczeniem.

W Szwajcarii każde przestępstwo związane z konopiami wiąże się z grzywną w wysokości 100 franków (100$). W Republice Czeskiej przestępstwa związane z konopiami zagrożone są karą do 547 euro, a w Hiszpanii publiczna konsumpcja marihuany może kosztować minimum 300 euro, chociaż w klubie konopnym można legalnie palić trawkę.

Mortler była pierwszym politykiem partii CDU/CSU, który sygnalizował, że rząd powinien ugiąć się w kwestii medycznej marihuany. Jeśli rząd federalny wdroży koncepcje Marlene Mortler, byłby to nieoczekiwany ruch polityki narkotykowej dla rządzącej koalicji konserwatystów i centrolewicowej Partii Socjaldemokratycznej (SPD).

Dodaj komentarz