Konopie rosły w całej Europie, ale wyginęły, zanim przybyli pierwsi rolnicy

Dzikie konopie były powszechne w Europie w epoce kamienia na długo przed jej sprowadzeniem z Azji, ale roślina zniknęła z kontynentu, zanim jeszcze pierwsi rolnicy mieli szansę ją uprawiać. Jest to wniosek z nowego badania przeprowadzonego  przez Johna McPartlanda z University of Vermont i opublikowanego w “Vegetation History and Archaeobotany“.

Autorzy badania doszli do tego wniosku, po analizie pozostałości pradawnego pyłku z 500 europejskich stanowisk archeologicznych, w których badano obszary mające między 8500 a 1200 lat. Obecność  skamieniałego pyłku konopnego sugeruje, że dzikie konopie rosły w Europie już w epoce kamienia.

Nowa historia konopi?

Jeśli to prawda, odkrycie to jest sprzeczne z teorią, która mówi, że roślina wyewoluowała gdzieś w Azji Centralnej, w obecnej Mongolii i południowej Syberii. Według publikacji opublikowanej w 2014 r. konopie zostały po raz pierwszy zebrane w Azji tysiące lat temu, gdzie były używane do celów medycznych i duchowych. Od tego czasu rozprzestrzeniły się one w Afryce i Europie – średniowieczni europejczycy i Wikingowie używali marihuany, by ukoić ból zęba i uśmierzyć ból porodowy. Do Ameryki przybyły dopiero na przełomie XX i XXI wieku.

Naukowcy borykali się w przeszłości z podobieństwem pyłku chmielowego i pyłków konopi, co sprawia, że prawie niemożliwe było rozróżnienie ich. Autorzy badania twierdzą, że rozwiązali ten problem, mówiąc, że rośliny rosną w bardzo różnych środowiskach. Podczas gdy chmiel preferuje cieplejsze, bardziej leśne środowisko, to konopie preferują zimne i trawiaste tereny.

Pierwsi rolnicy stracili szansę na uprawę konopi

Od 10 000 do 7500 lat temu – w czasach, gdy pierwsi rolnicy przybyli do Europy – ziemia zaczęła się rozgrzewać, a środowisko zmieniło się z trawiastych stepów w lasy. Oznacza to, że stracili szansę na uprawę konopi (które już zaczęły znikać), ale zamiast tego mogliby uprawiać chmiel.

McPartland’s nie jest pierwszym naukowcem, który wskazał alternatywną historię konopi. W 2016 r. Naukowcy z Niemieckiego Instytutu Archeologicznego i Wolnego Uniwersytetu w Berlinie opublikowali dokument, który sugerował, że konopie były używane w Azji i Europie między 11,500 a 10,200 lat temu (tj. Znacznie wcześniej niż wcześniej sądzono). Nie oznacza to jednak, że prehistoryczni Europejczycy uprawiali rośliny tylko ze względu na jej właściwości psychoaktywne, ponieważ konopie mają wiele innych zastosowań.

Dodaj komentarz