Używanie marihuany nie ma znaczącego związku z samobójstwami

Naukowcy odkryli, że nie ma znaczącego związku między używaniem marihuany, a zachowaniami samobójczymi u osób z zaburzeniami psychicznymi.

Wyniki najnowszych badań kontrastują z wcześniejszymi ustaleniami, które sugerowały, że marihuana może zwiększać szansę na zachowania samobójcze w populacji ogólnej. Naukowcy z McMaster University opublikowali wyniki swoich badań na początku tego tygodnia w czasopiśmie Biology of Sex Differences.

Używanie marihuany a ryzyko samobójstw

“Badanie to ma na celu zrozumienie, w jaki sposób zażywanie konopi indyjskich wpływa na próby samobójcze u mężczyzn i kobiet z zaburzeniami psychicznymi, u których już występuje zwiększone ryzyko popełnienia samobójstwa”, powiedział Zainab Samaan, główny autor badań i profesor nadzwyczajny w Katedrze Psychiatrii i Behawioralnych Neurologii w McMaster.

“Wiemy, że wśród tej populacji występuje wysoki wskaźnik używania pochodnych konopi indyjskich i chcieliśmy lepiej zrozumieć każdą potencjalną korelację z zachowaniami samobójczymi.”

W oparciu o niewielki podzbiór uczestników, naukowcy zauważyli, że nałogowe używanie konopi indyjskich zwiększa ryzyko zachowań samobójczych u mężczyzn, co sugeruje bliższą obserwację tych pacjentów przez lekarzy .

Brak wyraźnego związku między używaniem marihuany i próbami samobójczymi

Marihuana jest najczęściej używaną nielegalną substancją na całym świecie, a jej konsumpcja prawdopodobnie wzrośnie, ponieważ więcej stanów i państw, w tym ostatnio Kanada, legalizuje jej używanie do celów rekreacyjnych.

Zespół naukowców połączył dane, zebrane z dwóch badań przeprowadzonych w Ontario (Kanada). Obejmowały one łącznie 909 pacjentów psychiatrycznych, w tym 465 mężczyzn i 444 kobiet. Wśród tej grupy 112 mężczyzn i 158 kobiet próbowało popełnić samobójstwo. Średni wiek wynosił 40 lat.

“Chociaż nie było wyraźnego związku między marihuaną i próbami samobójczymi, nasze odkrycia wykazały, że wśród kobiet, osób cierpiących na zaburzenia psychiczne i/lub zaburzenia nastroju korelują ze zwiększonym ryzykiem próby samobójczej”, powiedziała Leen Naji, autorka pierwszego badania i lekarz rodzinny mieszkający w McMaster.

“Odkryliśmy, że posiadanie pracy niejako chroni przed próbami samobójczymi.”

Konieczne są dalsze badania

Leen Naji powiedziała, że potrzebne są dalsze badania, biorąc pod uwagę zmieniające się przepisy Kanady dotyczące używania konopi indyjskich oraz Plan działania Światowej Organizacji Zdrowia na rzecz zdrowia psychicznego, który ma na celu zmniejszenie wskaźnika samobójstw o 10 procent do roku 2020.

“Nasze badanie jest zarówno aktualne, jak i odpowiednie, szczególnie w świetle legalizacji rekreacyjnej marihuany i oczekiwanym wzrostem dostępu w Kanadzie, a nadal pozostaje niepewność co do pełnego wpływu marihuany na osoby żyjące z zaburzeniami psychicznymi” – powiedziała.

 

Dodaj komentarz