Pięć lat po legalizacji, Urugwaj produkuje za mało marihuany

Pięć lat po legalizacji marihuany, Urugwaj boryka się z problemem zaopatrzenia w konopie indyjskie. Południowoamerykański Urugwaj był pierwszym krajem, który zalegalizował marihuanę w 2013 r., a legalna sprzedaż konopi rozpoczęła się jednak w zeszłym roku.

Prawo zezwala zarejestrowanym konsumentom na zakup co miesiąc do 40 gramów (prawie 1,5 uncji) konopi indyjskich w zarejestrowanych aptekach. Ale jak dotąd tylko 14 z około 1200 aptek w kraju zarejestrowało się do sprzedaży konopi indyjskich.

Sommelier Laura Andrade musiała niedawno pojechać autobusem, aby dotrzeć do jednej z aptek, które sprzedają konopie indyjskie. Ale kiedy tam dotarła, w sklepie nie było już marihuany, a pracownik poprosił ją o powrót następnego dnia. Andrade powiedziała Associated Press, że będzie korzystać z czarnego rynku.

“Pracuję, nie mogę tu codziennie przychodzić,” powiedziała. “Dzisiaj będę musiała kupić od nielegalnego sprzedawcy. Nie mam wyboru. Ten system to bzdura. To jest bezużyteczne!”

Rząd jest odpowiedzialny za dostawy

W pierwszym dniu legalnej marihuany Urugwaj wyprzedał wszystkie zapasy

Ustawa o legalizacji marihuany w Urugwaju zezwala również licencjonowanym osobom na uprawę konopi indyjskich. Hodowcy i użytkownicy mogą także zakładać kluby, aby dzielić się marihuaną. Ale to rząd jest odpowiedzialny za produkcję marihuany i jej sprzedaż w aptekach. Do tej pory licencjonowali oni tylko dwóch hodowców, którzy dostarczają marihuanę na legalny rynek. Diego Olivera, szef Narodowej Rady ds. Narkotyków w Urugwaju, powiedział reporterom, że jest świadomy problemu z zaopatrzeniem.

“Popyt jest większy niż nasze zdolności produkcyjne” – powiedział. “Musimy zmierzyć się z tym wyzwaniem.”

Obecnie dwóch hodowców otrzymało licencję na produkcję do 4 ton konopi rocznie, które mają trafić do sprzedaży w aptekach. Ale dopiero niedawno zaczęli uprawiać marihuanę w takich ilościach, aby osiągnąć 4 tony. Olivera twierdzi, że za powolny start odpowiedzialnych jest kilka czynników.

“Nie było doświadczenia w rolnictwie na dużą skalę i zajęło to trochę czasu, aby w końcu dopracować technologię, siłę roboczą i proces suszenia” – wyjaśnił.

Łącznie licencjonowani hodowcy, indywidualni hodowcy i kluby mogą produkować około dziewięciu ton zioła rocznie. Ale Olivera przyznaje, że każdego roku zużywa się w kraju nawet 25 ton marihuany. Zauważył również, że urzędnicy państwowi rozważają dodanie większej liczby licencjonowanych hodowców.

Eduardo Blasina jest inżynierem agronomii i inwestorem w firmach uprawowych. Również zacytował on brak doświadczenia jako przeszkodę w produkcji marihuany z pełną wydajnością.

“To złożona roślina uprawna, a inwestorzy stojący za tymi firmami nie wywodzą się z kultury marihuany” – powiedział. “Powiedziałbyś im: musisz kupić 50 wiatraków, co jest bardzo potrzebne, a oni patrzą na ciebie jak na obcego.”

Zwolennicy legalizacji mają nadzieję, że pomoże ona w walce z przemocą

Ojciec zabił córkę pod wpływem marihuany a biegli stwierdzili ze był niepoczytalny

Legalizacja marihuany w Urugwaju była po części próbą ograniczenia handlu i przemocy ze strony gangów narkotykowych. Ale jak dotąd liczba zabójstw wzrosła. Zabójstwa dotyczące narkotyków były odpowiedzialne za 59 procent wszystkich zabójstw w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku, twierdzi minister spraw wewnętrznych Eduardo Bonomi.

Były prezydent Julio Maria Sanguinetti, który sprzeciwiał się legalizacji konopi indyjskich, powiedział telewizji Telemundo, że plan nie działa.

“Nigdy dotąd nie było tylu handlarzy i przemytu narkotyków” – powiedział.

Olivera z National Drug Council zasugerowała cierpliwość.

“W lipcu minie rok, odkąd zaczęła się sprzedaż w aptekach”, powiedziała Olivera. “Nigdy nie mówiliśmy o wyeliminowaniu czarnego rynku w krótkim czasie; zawsze było to stopniowe. To nie stanie się z dnia na dzień “, powiedział.

 

Dodaj komentarz