Kanada legalizuje używanie marihuany do celów rekreacyjnych

Kanada: parlament uchwalił ustawę, która legalizuje używanie marihuany do celów rekreacyjnych na terenie całego kraju.

Ustawa o konopiach indyjskich przeszła ostatnie głosowanie w Senacie we wtorek, stosunkiem głosów 52-29. Ustawa kontroluje i reguluje sposób, w jaki marihuana może być uprawiana, dystrybuowana i sprzedawana. Kanada stała się pierwszym krajem grupy G7, który zalegalizował marihuanę.

Więcej o marihuanie w Kanadzie >>

Marihuana w Kanadzie już jest legalna

fot. WeedNews.co

Kanadyjczycy będą mogli legalnie kupić i spożywać konopie indyjskie już we wrześniu, a Kanada jest drugim na świecie, który zalegalizował rekreacyjne stosowanie konopi indyjskich.

Urugwaj był pierwszym krajem, który zalegalizował sprzedaż marihuany do użytku rekreacyjnego w grudniu 2013 r., podczas gdy wiele stanów USA od 2014 roku regularnie liberalizuje prawo dotyczące konopi.

Posiadanie marihuany w Kanadzie od 1923 r. było przestępstwem, ale medyczna marihuana została zalegalizowana w 2001 roku.

Premier Justin Trudeau napisał na Twitterze, że do tej pory “dzieciom zbyt łatwo było zdobyć marihuanę – a przestępcy czerpali zyski. Dziś to zmieniamy. Nasz plan zalegalizowania i uregulowania marihuany właśnie przeszedł przez Senat“.

Plan legalnej marihuany w Kanadzie

kanada zalegalizuje marihuane w 2018 roku

Od połowy września Kanadyjczycy będą mogli kupić konopie indyjskie i olej z konopi uprawianych przez licencjonowanych producentów w różnych punktach sprzedaży detalicznej.

Kanadyjczycy z całego kraju będą mogli zamówić marihuanę w Internecie od producentów z licencją federalną.

Dorośli będą mogli posiadać do 30 gramów (jedna uncja) suszonej konopi w miejscach publicznych.

Produkty spożywcze na bazie marihuany, nie będą od razu dostępne do sprzedaży, ale dopiero w ciągu roku od wejścia w życie ustawy. Opóźnienie ma dać rządowi czas na określenie właściwych regulacji dla tych produktów.

Minimalny wiek do kupna i konsumpcji marihuany został ustalony federalnie na 18 lat, ale niektóre prowincje zdecydowały się na sprzedaż osobom powyżej 19 lat.

Prowincje są odpowiedzialne za to, jak marihuana będzie sprzedawana i mają władzę ustanawiania różnych innych ograniczeń w zakresie ich używania w ramach ich jurysdykcji – na przykład w miejscach, w których można je palić.

Rząd federalny ustalił wytyczne dla opakowań – z niewielkim brandingiem i ostrzeżeniami zdrowotnymi. Będzie również nakładać ograniczenia na promocje skierowane do młodych ludzi, promocję poprzez sponsoring lub celebrytów, postacie lub zwierzęta w reklamach.

Co pozostanie nielegalne?

Posiadanie ponad 30 gramów marihuany, posiadanie więcej niż czterech roślin w jednym mieszkaniu i kupowanie od nielicencjonowanego sprzedawcy będzie nielegalne.

Kary będą surowe. Ktoś przyłapany na sprzedaży marihuany osobie niepełnoletniej może usłyszeć wyrok 14 lat pozbawienia wolności.

Niektórzy krytycy twierdzą, że kary są zbyt surowe i nieproporcjonalne do podobnych przepisów, jak tych dotyczących sprzedaży alkoholu nieletnim.

Dlaczego Kanada legalizuje marihuanę?

Legalizacja marihuany w Kanadzie jest spełnieniem obietnicy wyborczej z 2015 roku, którą złożył obecny premier Justin Trudeau, przywódca Partii Liberalnej.

Premier argumentował, że prawie stuletnia kryminalizacja stosowania konopi była nieskuteczne, biorąc pod uwagę, że Kanadyjczycy wciąż należą do najczęstszych użytkowników na świecie.

Sondaże wielokrotnie wskazywały, że zdecydowana większość Kanadyjczyków popiera legalizację.

 

Dodaj komentarz