Różnice między legalizacją i dekryminalizacją marihuany – który wybór jest lepszy?

W debatach na temat różnic pomiędzy dekryminalizacją a legalizacją marihuany zwykle pojawia się wiele kontrowersji. Substancje zdekryminalizowane nie mogą być opodatkowane, a zalegalizowane substancje łatwiej podlegają podatkom od sprzedaży, akcyzom i innym przepisom. Chociaż dekryminalizacja marihuany przynosi korzyści głównie konsumentom rekreacyjnym, to pełna legalizacja jest tym, co całkowicie rozwiązuje problemy związane z marihuaną, które dostrzegają politycy.

Legalizacja marihuany vs. Dekryminalizacja

W legalnej branży właściciele firm mogą wytwarzać i sprzedawać dany produkt. W przypadku marihuany oznacza to uzyskanie licencji, tak jak ma to miejsce w krajach i stanach, gdzie jest ona legalna. W Holandii marihuana legalnie sprzedawana jest za pośrednictwem kontrolowanych “coffee shopów”, które jednak skupują zapotrzebowanie od dilerów, bo Holandia nie prowadzi upraw marihuany do celów rekreacyjnych. W Kolorado licencjonowani detaliści również podlegają regulacjom i podatkom, ale do sklepów trafia marihuana z legalnych i ściśle kontrolowanych upraw.

Natomiast możemy spojrzeć na miejsca takie jak Portugalia, która zdepenalizowała wszystkie nielegalne narkotyki i tam widzimy istotne różnice między dekryminalizacją, a legalizacją. Dekryminalizacja oznacza, że substancja jest nadal nielegalna pod względem prawnym, ale osoba będąca w posiadaniu substancji nie zostanie pociągnięta do odpowiedzialności karnej.

Sposób, w jaki dekryminalizacja jest prawnie tolerowana, może oczywiście różnić się w zależności od kraju. Dilerzy narkotyków wciąż mogą być ścigani (zazwyczaj za przewożenie zbyt dużej ilości, co po prostu skutkuje ograniczeniem dostaw, jakie dealer wykonałby w danym czasie), a jeśli użytkownik zostanie złapany na substancji zdepenalizowanej, może on skorzystać z możliwości leczenia uzależnienia, jak ma to miejsce w przypadku Portugalii. Dekryminalizacja, ściśle rzecz biorąc, oznacza po prostu, że za posiadanie substancji zdekyminalizowanych konsument nie podlega prawu karnemu, o ile nie przekroczą dozwolonej ilości.

Legalizacja i dekryminalizacja – różnice ekonomiczne

Z ekonomicznego punktu widzenia znaczące różnice polegają na tym, że osoba sprzedająca produkt nie będzie w stanie prowadzić legalnego biznesu. Nie ma sklepu, nie ma możliwości sprzedawania produktów pod własną marką. Całkowita legalizacja pozostawia sprzedawców podlegających regulacjom rządowym, a konsumenci mogą kupować produkty od marek, które już znają i którym ufają.

Na legalnym rynku istnieją zasady, które wymagają znormalizowanego produktu o wysokiej jakości w celu przyciągnięcia i utrzymania klientów, a także zapewnienia im nieszkodliwej substancji. Klienci mają wiedzieć, co otrzymują, aby zapewnić im uczciwość i niezawodność standaryzowanego produktu. W przypadku oszustwa lub innych problemów natury etycznej, klienci mają prawo wnieść pozew przeciwko nieuczciwemu sprzedawcy, a zażalenie zostanie przyjęte jako ważna podstawa nawet do zaprzestania prowadzenia działalności.

Dilerzy w krajach, które zdekryminalizowały marihuanę, ponieważ nie są uznani przez państwo jako uprawnieni sprzedawcy, nie mogą podlegać przepisom egzekucyjnym i podatkom nałożonym przez rząd, ale nie są też w pełni poddani regulacjom rynku. Mówiąc wprost, nielegalny status sprzedawców jest sam w sobie rozporządzeniem narzuconym przez rząd, z jego własnym zestawem konsekwencji. Na przykład w Portugalii użytkownicy marihuany wciąż muszą nabywać produkt od dilera działającego na rogu ulicy. Poziom czystości, mocy lub składu prawdopodobnie nie będzie znany, a jeśli sprzedawca wprowadza na rynek produkt zanieczyszczony o niskiej jakości, nie ma możliwości odwołania się do żadnej instytucji.

Czarny rynek, rynek zdekryminalizowany i rynek legalny

Biorąc to pod uwagę, możemy kategoryzować rynki narkotyków zgodnie z czterema ogólnymi warunkami : czarny rynek, zdekryminalizowany czarny rynek, regulowany rynek prawny i nieregulowany wolny rynek. W obecnej sytuacji politycznej nieuregulowany wolny rynek jest jednak nierealistyczny.

Przechodząc z czarnego rynku, realistycznymi alternatywami są zatem zdekryminalizowany czarny rynek lub legalny rynek. Oba środowiska są skutecznie regulowane przez rządy, ale zdekryminalizowany rynek – nie dopuszczający sprzedaży i produkcji – jest zdecydowanie bardziej atrakcyjny dla konsumentów. Powinno to być najbardziej widoczne w tym, że kiedy podatki i przepisy na legalnym rynku są wystarczająco wysokie, aby przekroczyć ceny na rynku zdekryminalizowanym, w konsekwencji pojawia się czarny rynek, jak zaobserwowano na rynku papierosów w Nowym Jorku.

Dekryminalizacja marihuany jest nadal pożądanym przez nas celem, ale najlepszą z możliwych opcji jest pełna legalizacja. Jak każdy inny produkt, możemy argumentować za niższymi podatkami i mniejszą regulacją, ale sama obecność podatków i regulacji nie powinna być wykorzystywana do usprawiedliwiania argumentów za dekryminalizacją jako preferowanej alternatywy dla legalizacji.

 

Dodaj komentarz