Izrael dekryminalizuje posiadanie marihuany do celów osobistych

Kluczowy komitet izraelski zatwierdził przepisy mające na celu dekryminalizację posiadania marihuany do celów osobistych, informuje Israel National News.

Komitet Pracy, Opieki Społecznej i Zdrowia jednogłośnie przegłosował zatwierdzenie ustawy poprzez drugie i trzecie głosowanie. Ustawa sprawia, że posiadanie marihuany i używanie jej do celów osobistych nie stanowi już przestępstwa za pierwsze trzy wykroczenia w ciągu pięciu lat (po pięciu latach następuje reset).

Ustawa nie będzie miała zastosowania dla  nieletnich, żołnierzy i więźniów, a także do tych, którzy zostali zatrzymani na posiadaniu marihuany powyżej trzech razy.

Za posiadanie marihuany mandat

Zgodnie z projektem ustawy, która teraz przenosi się do Knesetu (Parlament Izraela), osoba złapana na posiadaniu marihuany po raz pierwszy od pięciu lat otrzyma maksymalny mandat w wysokości 1000 szekli, czyli około 1000zł. Drugie wykroczenie będzie karane mandatem w wysokości 2000 szekli, a trzecie wykroczenie będzie albo wyższą grzywną albo pracami społecznymi.

“Zdecydowanie mam nadzieję, że pieniądze [zebrane] z grzywien zostaną przeznaczone na ustanowienie funduszu edukacji, informacji, leczenia i rehabilitacji osób uzależnionych od narkotyków, zamiast przyjmowania pieniędzy do funduszy państwowych” – powiedziała Tamar Zandberg z Parti Meretz. Tamar Zandberg popiera całkowitą legalizację marihuany w Izraelu i powiedziała, że nowa ustawa zbliża kraj do tego celu.

Ustawa o dekryminalizacji marihuany w Izraelu traktowana jest jako tymczasowy nakaz, trwający trzy lata. W tym czasie prawodawcy będą musieli podjąć decyzję, czy dekryminalizacja ma się na stałe wpisać do izraelskiego prawa czy też ma wygasnąć.

Dodaj komentarz