Europejski rynek legalnej marihuany w 2028r. będzie wart 115 mld €

Europejski legalny rynek marihuany powinien przekroczyć 115 miliardów euro do roku 2028

Według firmy Prohibition Partners, do 2028 r. europejski rynek marihuany będzie warty 115,7 mld euro. Wyniki pochodzą z trzeciego Europejskiego raportu Cannabis Report ™, który wylicza potencjalną wartość w pełni legalnego rynku marihuany w 28 kluczowych krajach Europy. W raporcie przeanalizowano społeczne, prawne i handlowe czynniki określające kształt europejskiego rynku konopi indyjskich, a także dane na temat potencjalnej wartości rynkowej, potencjału i poziomu konsumpcji na kluczowych rynkach europejskich.

“Opinia publiczna, polityczna i zawodowa przemawiają w dużej mierze za legalizacją i regulacją konopi indyjskich. Europa, która znana jest ze swojego przemyślanego i konserwatywnego podejścia do zmian, nagle staje się siedliskiem aktywności globalnego przemysłu konopnego. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy  europejski przemysł konopi indyjskich wzrósł o wiele więcej niż w ciągu ostatnich sześciu lat. Obecnie liczba pacjentów w regionie jest poniżej 100 000, ale liczba ta ma wzrosnąć do ponad 30 milionów w ciągu następnych dziesięciu lat. W związku z tym, że konopie mogą być używane do leczenia ponad 52 chorób i schorzeń, to szybko mogą stać się najważniejszym czynnikiem rozwoju opieki zdrowotnej. Europa przygotowuje się do “zielonego pędu”, a konopie mogą stać się hossą na miarę dot-com z początku XXI wieku “- mówi Stephen Murphy, dyrektor zarządzający, Prohibition Partners.

Ekonomiczny wpływ rynku konopi indyjskich jest niezaprzeczalny. Patrząc przez Atlantyk, Kanada oraz wiele stanów w USA widziało niesamowite społeczne, ekonomiczne i zdrowotne korzyści regulowanego rynku konopi indyjskich. Legalne rynki marihuany odnotowały 40% wzrost rok do roku, stając się najszybciej rozwijającym się rynkiem dla przedsiębiorców, inwestorów i osób poszukujących pracy. Ponieważ kanadyjski rynek legalnej marihuany do 2020 przewyższy sprzedaż wina (7 miliardów dolarów kanadyjskich), to eksperci sugerują, że legalna marihuana zakłóci ogromne przemysły farmaceutyczne, zdrowotne i alkoholowe w Europie.

Ponieważ kraje europejskie nadal rozważają reformy prawa związanego z marihuaną, oczekuje się, że Europa stanie się największym rynkiem konopi indyjskich do 2028 r., ale inwestorzy, organy regulacyjne i ustawodawcy będą musieli zbadać niuanse rynkowe i ramy prawne, aby branża odniosła sukces.

Raport analizuje kluczowe przepisy, organy regulacyjne i organizacje opieki zdrowotnej określające wielkość i zakres europejskiego przemysłu konopnego, który ma wybuchnąć w ciągu następnych dziesięciu lat, ponieważ spora większość krajów europejskich ma zalegalizować zarówno medyczne wykorzystanie marihuany, jak i rekreacyjne.

Najważniejsze wnioski z raportu

4,6% obywateli Polski w wieku 15-64 lat, regularnie używa marihuany. W 2028 roku rynek legalnej marihuany w Polsce będzie wart 4.2 miliarda euro.

W 2018 r. Ponad sześć nowych krajów ogłosiło legalizację medycznej marihuany, liczba pacjentów wzrasta o 40% z miesiąca na miesiąc, a w europejski przemysł konopi indyjskich zainwestowano już ponad 150 mln euro.

Legalna forma medycznej marihuany (lub leku na bazie konopi indyjskich) jest obecnie legalna w 22 europejskich krajach, a kolejne 12 krajów dekryminalizuje rekreacyjne wykorzystanie marihuany i jej posiadanie na własny użytek

Do 2028 r. zdecydowana większość państw europejskich przejdzie zalegalizuje medyczną marihuanę i rekreacyjny rynek konopi indyjskich.

Z rynkiem ponad 742 milionów ludzi i łącznym PKB w wysokości 15,3 biliona euro w 2017 roku, do 2028 roku Europa stanie się największym rynkiem konopi indyjskich na świecie wartym  115,7 miliardów euro.

Podczas gdy obecny rekreacyjny rynek marihuany ma wartość ponad 30 miliardów euro, do 2028 r. rynek marihuany medycznej zostanie wyceniony na 55 miliardów euro, a rekreacyjny rynek marihuany będzie wart 60miliardów euro, zakładając, że wszystkie kraje europejskie zalegalizują medyczne i rekreacyjne wykorzystanie marihuany do 2023 roku.

 

 

 

Dodaj komentarz