Legalizacja marihuany pomaga policji skupić się na poważnych przestępstwach

Nowe badanie sugeruje, że policja rozwiązuje więcej przestępstw w Kolorado i Waszyngtonie od czasu legalizacji marihuany.

Zwolennicy marihuany często wyrażają przekonanie, że brak konieczności ścigania przestępstw związanych z konopiami indyjskimi – co według wielu nie powinno być uważane za przestępstwo – pozwoli policji skupić się na ważniejszych kwestiach.

Dzięki legalizacji policja skupia się na prawdziwych przestępstwach

Badanie dostarcza dowodów na poparcie tego twierdzenia, wskazując, że funkcjonariusze policji odnoszą więcej sukcesów w swoich miejscach pracy w stanach, w któych użytkownicy konopi indyjskich nie są  ścigani za posiadanie niewielkich ilości marihuany.

W badaniu analizowane są również wskaźniki skuteczności policji – liczba używana do mierzenia liczby przestępstw rozwiązanych przez policję. Badacze odkryli, że przed legalizacją wskaźniki skuteczności w Kolorado i Waszyngtonie były stabilne lub spadały, co oznacza, że mniej przestępstw zostało zaliczonych jako rozwiązane.

Badanie opiera się na danych zebranych w latach 2010-2015, podczas których Colorado i Waszyngton stały się pierwszymi dwoma stanami, które zalegalizowały rekreacyjne wykorzystanie konopi. Mimo to, autorzy badania przyznają, że ich dane nie mogą jednoznacznie udowodnić, że wzrost wskaźników skuteczności jest bezpośrednim wynikiem legalizacji.

Inne badania wykazały, że legalizacja marihuany może obniżyć wskaźniki aresztowań za posiadanie marihuany. W jednym z najnowszych raportów o przestępstwach z Kalifornii, która zalegalizowały marihuanę rekreacyjną 1 stycznia, okazało się, że liczba aresztowań związanych z konopiami indyjskimi znacznie zmniejszyła się w latach 2016-2017.

Legalizacja a korzyści gospodarcze

Odciągnięcie policjantów z dala od marihuany może również przynieść korzyści gospodarce. Według Drug Policy Alliance (DPA), ściganie przestępstw związanych z konopiami indyjskimi kosztuje rząd i podatników ogromne sumy pieniędzy, które lepiej wydać na inne cele. Według niektórych danych jeden zarzut związany z konopiami indyjskimi może kosztować państwo tysiące dolarów.

Dlatego niektórzy eksperci uważają, że legalizacja marihuany – a tym samym polepszenie wskaźników skuteczności policji i wydawanie pieniędzy podatników na inne cele, niż egzekwowania prawa związanego z konopiami – oznacza nie tylko poprawę bezpieczeństwa, ale również poprawę sytuacji gospodarczej.

Dodaj komentarz