Nadszedł czas, aby politycy obalili mit, że marihuana jest furtką do narkotyków – teorii, która nie jest poparta dowodami naukowymi lub dowodami empirycznymi.
Ponad 60 procent dorosłych Amerykanów przyznaje, że próbowało marihuany, ale przeważająca większość z tych osób nigdy nie próbowała innych nielegalnych substancji. Ponadto, nic w składzie chemicznym marihuany nie zmienia mózgu w sposób, który sprawia, że użytkownicy są bardziej podatni na eksperymentowanie z innymi narkotykami. Dlatego zarówno ceniony Institute of Medicine, jak i Rand Corporation’s Drug Policy Research Center konkludują, że “marihuana nie ma wpływu przyczynowego na inicjację twardych narkotyków”.
Używanie marihuany odciąga od narkotyków
W przeciwieństwie do tego, istnieje coraz więcej dowodów na poparcie przeciwnego poglądu, że dla wielu ludzi marihuany służy jako droga do zaprzestania stosowania bardziej niebezpiecznych substancji, w tym opioidów, alkoholu, leków na receptę, kokainy i tytoniu.
Na przykład w miejscach, w których używanie marihuany jest prawnie uregulowane, naukowcy odnotowali roczne spadki nadużywania i śmiertelności związanej z opioidami. Według danych opublikowanych w czasopiśmie American Medical Association, liczba zgonów spowodowanych opiatami na receptę i heroiną spadła o 20 procent wkrótce po legalizacji marihuany i o 33 procent w ciągu sześciu lat.
Ogólnie rzecz biorąc, naukowcy prowadzący badania podsumowali: “Stany z przepisami zezwalającymi na używanie medycznej marihuany miały o 24,8 procent niższą średnią roczną śmiertelność przedawkowania opioidów w porównaniu ze stanami, w których marihuana do celów medycznych jest nielegalna”.
Dane opublikowane w kwietniu w czasopiśmie Drug and Alcohol Dependence również wskazują na dramatyczny spadek liczby hospitalizacji osób uzależnionych od opioidów, który nastąpił po legalizacji.
Wykazano również, że stosowanie innych leków na receptę w przypadku pacjentów spadło w stanach, w których marihuana jest legalnie dostępna. Niedawno opublikowane dane zarówno ze Stanów Zjednoczonych, jak i Kanady wskazują, że pacjenci po rozpoczęciu używania konopi indyjskich ograniczają stosowanie antydepresantów, leków przeciwlękowych i środków nasennych.
Według naukowców z University of Georgia’s Department of Public Policy, pacjenci mieszkający w stanach i krajach, gdzie marihuana jest dostępna wydali miliony mniej na leki na receptę w porównaniu z pacjentami z podobnymi dolegliwościami w krajach, w których używanie marihuany jest nielegalne. Wydatki pacjentów na usługi związane z opieką zdrowotną są również znacznie niższe w krajach, w których konopie indyjskie zostały zdekryminalizowane.
Marihuana zmniejsza apetyt na kokainę
Pojawiające się dane wskazują również, że używanie marihuany wiąże się ze zmniejszeniem apetytu na kokainę. W zeszłym miesiącu w czasopiśmie Addictive Behaviors, naukowcy z Uniwersytetu w Montrealu i Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej poinformowali, że osoby uzależnione od kokainy zmniejszają zużycie narkotyku po celowym stosowaniu marihuany.
Doszli do wniosku: “W tym badaniu zaobserwowaliśmy, że okres samodzielnego celowego stosowania konopi indyjskich był związany z późniejszymi okresami ograniczonego używania cracku [kokainy]. … Biorąc pod uwagę globalny ciężar zachorowalności i śmiertelności związany z nadużywaniem kokainy, a także brak skutecznych metod farmakoterapii, powinniśmy prowadzić eksperymentalne badania nad kanabinoidami, jako potencjalnym sposobem leczenia zaburzeń związanych z używaniem cracku. ”
Odkrycia te odzwierciedlają wyniki wcześniejszych badań przeprowadzonych w Brazylii, w których stwierdzono, że stosowanie marihuany w celach leczniczych łagodzi głód i spożycie cracku.
Dane empiryczne również popierają tę tezę. Konkretnie, używanie kokainy przez Amerykanów dramatycznie spadło w ostatnich latach, w tym czasie wzrósł odsetek dorosłych przyznających się do używania konopi indyjskich.
Marihuana w walce z uzależnieniem od alkoholu i tytoniu
Dane naukowe sugerują również, że konopie indyjskie mogą zmniejszać apetyt niektórych osób na alkohol i tytoń. Na przykład dane z badań klinicznych z Wielkiej Brytanii wskazują, że osoby, którym podawano kannabidiol (CBD – niepsychoaktywny kannabinoid zawarty w konopiach), zmniejszają liczbę wypalanych papierosów o 40 procent w porównaniu do uczestników, którym podawano placebo. Dane opublikowane w tym roku w International Journal of Drug Policy donoszą, że ponad dziesięć procent kanadyjskich pacjentów używających marihuany do celów medycznych przyznaje się do używania jej zamiast tytoniu.
Dane ankietowe ze Stanów Zjednoczonych również wykazują większe spadki spożycia alkoholu wśród osób używających konopi indyjskich. Według badania przeprowadzonego w maju 2017 r. w Journal of Psychopharmacology, ponad 40 procent pacjentów używających konopi indyjskich przyznaje się do zmniejszenia spożycia alkoholu.
Przegląd literatury z 2014 r. opublikowanej w czasopiśmie Alcohol and Alcoholism dodaje: “Podczas gdy potrzebne są dalsze badania i ulepszone projekty badań, aby lepiej określić wpływ substytucji konopi indyjskich na osoby dotknięte przez AUD (zaburzenia związane z używaniem alkoholu), to uważamy, że marihuana wydaje się być potencjalnym substytutem alkoholu.”
Marihuana pomoże z uzależnieniem od narkotyków
Wreszcie, dla osób poszukujących leczenia uzależnienia od narkotyków, marihuana może również odgrywać pozytywną rolę. Badania wykazują, że użycie konopi jest czynnikiem prognozującym większe przestrzeganie abstynencji u osób uzależnionych od heroiny, a ci, którzy marihuany używają sporadycznie, częściej kończą swój proces leczenia uzależnienia w porównaniu z tymi, którzy tego nie robią.
W świetle tych dowodów naukowych, w połączeniu z coraz większą liczbą doświadczeń osób używających konopi indyjskich, trudno się dziwić, że wiara w “teorię bramy/furtki” słabnie.
Według danych ankietowych zebranych w 2016 roku przez YouGov.com, mniej niż jeden na trzech obywateli USA powyżej 65 roku życia zgadza się z oświadczeniem: “Używanie marihuany prowadzi do stosowania twardych narkotyków.” Wśród respondentów poniżej 65 roku życia, mniej niż jeden na czterech zgadza się z tym twierdzeniem. Dane opinii publicznej dostarczone wcześniej w tym tygodniu przez Yahoo News pokazują jeszcze niższe poparcie tej teorii. Tylko 14 procent dorosłych wyraża “znaczną obawę”, że marihuana “prowadzi do stosowania innych narkotyków”.
Krótko mówiąc, zarówno naukowcy, jak i opinia publiczna odrzucają tezę, że stosowanie marihuany prowadzi do stosowania innych narkotyków. To już czas, aby politycy powiedzieli to oficjalnie.