Regularni użytkownicy marihuany mogą mieć wyznaczaniem celów i planowaniem przyszłości

Marihuana jest obecnie często poruszanym tematem w mediach głównego nurtu, ale częste jej używanie ma swoje wady.

Najnowsze badania sugerują, że regularni użytkownicy konopi mogą mieć trudności z prognozowaniem epizodycznym lub umiejętnością uwzględniania przyszłych zachowań. Dotyczy to zwłaszcza pamięci epizodycznej, która jest siłą napędową dalekowzroczności lub zdolności do wyobrażania przyszłości w swojej głowie i planowania celów.

“Pamięć epizodyczna to system pamięci długotrwałej, inaczej pamięć zdarzeń. Przechowuje epizody, czyli ślady pamięciowe na temat zdarzeń mających swoją lokalizację przestrzenną i czasową. W tym systemiepamięci przechowywane są także informacje na temat wzajemnych relacji między zdarzeniami.” – Wikipedia.
Autorka badań Kimberly Mercuri powiedziała PsyPost, że “zawsze interesowała się psychologią odpowiedzialną za zachowania problemowe”, a jeśli chodzi o uzależnienie od substancji “wiele osób było w stanie funkcjonować stosunkowo dobrze na co dzień”, ale jej badania wykazały że jeśli chodzi o przyszłość, użytkownicy konopi mieli trudności z wyobrażaniem sobie możliwych scenariuszy w przyszłości.

“Używanie marihuany wiąże się z szeregiem deficytów neurokognitywnych” – czytamy w publikacji Kimberly Mercuri w Journal of Psychopharmacology. “Jednakże żadne badanie do tej pory nie pozwoliło ocenić, czy trudności te rozciągają się na pamięć epizodyczną”. Wyniki badań Mercuri sugerują, że faktycznie tak.

Używanie marihuany a pamięć epizodyczna

W badaniu opublikowanym przez Journal of Psychopharmacology, porównano 57 palaczy marihuany z 57 osobami niepalącymi. Każdy uczestnik został poproszony o opisanie doświadczenia z przeszłości lub możliwego scenariusza na przyszłość w oparciu o dane słowo.

Osoby, które używały marihuany trzy lub więcej razy w tygodniu, miały większy problem z wyobrażeniem sobie przyszłego scenariusza, w porównaniu do tych, którzy używają jej rzadziej (dwa razy w tygodniu lub rzadziej) i grupy niepalących.

Czy to badanie wskazuje, że regularni konsumenci marihuany mają problem z planowaniem? Nie. Nawet jedna ze współautorek badań, Kimberly Mercuri z Australian Catholic University, powiedziała:

“Potrzebne są dalsze badania, aby lepiej zrozumieć neurologiczne podstawy tego zaobserwowanego deficytu, jak również dokładne funkcjonalne implikacje obserwowanego deficytu myślenia przyszłościowego.”

 

Dodaj komentarz