9 efektów ubocznych palenia marihuany

Większość użytkowników marihuany ceni w niej potencjał wywoływania łagodnej euforii. Zdają sobie oni jednak sprawę, że towarzyszy temu pewne spektrum możliwych efektów ubocznych.

I w rzeczy samej: badania pokazują, że używanie marihuany może powodować wiele negatywnych efektów krótko- i długoterminowych.

Oto 9 z najczęstszych skutków ubocznych używania konopi:

1. Suchość w jamie ustnej

Większość użytkowników marihuany zna uczucie “kapcia w ustach”, sprowadzające się do odczucie dyskomfortu z powodu braku produkcji śliny.

Badanie opublikowane w czasopiśmie Addiction Research & Theory w 2003 roku ustaliło, że suchość w ustach występuje u 79% użytkowników.

“Na ogół można spodziewać się częstszego zgłaszania uczucia suchości w jamie ustnej w wypadku użytkowników rekreacyjnych, ponieważ ogólnie rzecz biorąc, palą oni dużo więcej marihuany niż przeciętny użytkownik konopi leczniczych” – wyjaśnia Johnathan Werynski z CanvasRX, firmy zapewniającej wsparcie Kanadyjczykom korzystającym z marihuany przepisanej przez lekarza.

Użytkownicy mogą w pewnym stopniu minimalizować efekt przez żucie gumy lub zjedzenie czegoś, co powinno pobudzić ślinianki do produkcji śliny.

2. Zawroty głowy

Wielu użytkowników zgłasza zawroty głowy występujące po paleniu marihuany, które odczuwalne są zwłaszcza przy wstwaniu

W badaniu z 1992 roku 60% jego uczestników odnotowało zawroty głowy – od umiarkowanych po ciężkie, przy pozostawaniu pozycji stojącej po wypaleniu mocnego skręta z marihuany.

U osób uczestniczących w badaniu, u których wystąpiły ciężkie zawroty głowy, odnotowano również obniżenie ciśnienia krwi, co wyjaśniałoby pojawianie się tego efektu.

Jednakże badania pokazują również, że z czasem użytkownicy mogą rozwinąć tolerancję na wiele krótkoterminowych efektów ubocznych marihuany, w tym na odczuwanie zawrotów głowy.

3. Zwiększony apetyt

Jednym z najbardziej znanych efektów ubocznych marihuany jest gastrofaza. Krótko po paleniu, u wielu użytkowników występuje nagły wzrost apetytu, czego częstym następstwem jest opróżnienie lodówki.

Choć naukowcy nadal nie ma pewności co do dokładnego mechanizmu stojącego za tym efektem, to badania z roku 2015 sugerują, że marihuana może uaktywniać pewne szlaki w mózgu związane z odczuwaniem głodu.

Chociaż niektórzy postrzegają ten efekt uboczny jako niepożądany, jest to dobrodziejstwo dla ludzi, którzy korzystają z marihuany w leczeniu utraty łaknienia w trakcie chemioterapii.

Dla pacjentów z rakiem w wielu krajach dostępne są tabletki zawierające THC (Marinol).

4. Problemy z pamięcią

Liczne badania wykazały, że u użytkowników marihuany wystąpić mogą krótkoterminowe problemy z pamięcią; inne badania sugerują z kolei, że kannabinoidy upośledzają wszystkie etapy zapamiętywania.

Młodzi ludzie mogą być tym efektem najbardziej zagrożeni. Badania z roku 2011 sugerują, że zaburzenia pamięci są bardziej nasilone u zażywających konopie indyjskie osób dorastających, a nawet, że mogą mieć charakter trwały.

Jednakże systematyczni użytkownicy często stają się odporni na problemy z pamięcią, jakie konopie mogą wywoływać.

5. Amotywacja

Niektórzy przeciwnicy marihuany rekreacyjnej odwołują się do stereotypu, że jej użytkowników dotyka utrata motywacji w pracy czy szkole. Choć stereotypowe wyobrażenie jest zacznie przesadzone, istnieją pewne przesłanki, by wierzyć, że ma umocowanie w rzeczywistości.

W badaniu z roku 2003 ustalono, że 53% użytkowników marihuany raportuje odczuwanie utraty motywacji.

Utratę motywacji można wytłumaczyć sposobem, w jaki marihuana wpływa na mózg. Niektóre badania sugerują, że długoterminowych użytkowników marihuany charakteryzuje niższy poziom dopaminy — substancji chemicznej obecnej w mózgu i bezpośrednio odpowiedzialnej za motywację.

6. Depresja

Pomimo, iż dowiedziono, że konopie mogą być stosowane jako lek zwalczający depresję, w ​​niektórych przypadkach może działać w odwrotny sposób.

Według Werynskiego badania wskazują, że marihuana może powodować depresję głównie u młodych ludzi. Badania opublikowane w 2002 roku w British Medical Journal zawierają stwierdzenie, że częste zażywanie konopi indyjskich przez nastoletnie dziewczęta jest powiązane z doświadczaniem przez nie depresji w latach późniejszych.

Pomimo tego ważne jest, aby pamiętać, że istnieją różne rodzaje depresji, a marihuana może mieć wpływać różne jej typy w różny sposób, ale również może być skuteczna w jej leczeniu.

7. Paranoja / Lęk

Innym psychicznym skutkiem ubocznym marihuany jest paranoja, jakiej użytkownicy stosunkowo często doświadczają po paleniu.

“Jest bez cienia wątpliwości udokumentowane w literaturze medycznej, że THC może wpływać na ludzi wywołując lu nich lęk podnosząc jego poziom” – stwierdza Werynski.

Badania z roku 2015 wykazały, że THC wzmaga paranoję u osób, które wcześniej doświadczyły jej objawów. Badanie to wykazało zarazem, że paranoja nie była bezpośrednim efektem stosowania THC. Zdawała się być raczej pochodną innych efektów konopi (takich jak depresja) i poczucia niezwykłości doświadczanego stanu.

Badania opublikowane w latach 80. sugerowały, że u pacjentów ze skłonnością do panicznego lęku konsumpcja marihuany wiązała się ze zwiększonym odczuwaniem lęku. Werynski zauważa jednak, że CBD może w istocie działać w kierunku zmniejszania lęku.

8. Uzależnienie

Podobnie jak dzieje się to w wypadku większość narkotyków, z zażywaniem konopi indyjskich wiąże się ryzyko wystąpienia uzależnienia.

Kiedy dana osoba przestaje używać marihuany, receptory kannabinoidowe muszą powrócić z powrotem do normalnego poziomu, co prowadzi do psychicznych i fizycznych objawów odstawienia.

Badanie z roku 2010 ustaliło, że u 42% użytkowników, którzy próbowali rzucić, wystąpiły objawy odstawienia, takie jak drażliwość, kłopoty ze snem i zmniejszenie apetytu.

Chociaż niektórzy nie wierzą, że konopie mogą uzależniać, naukowcy trzymają się swoich ustaleń.

“Marihuana jest substancją psychoaktywną, która aktywuje te same obszary nagrody w mózgu jak inne narkotyki, takie jak alkohol, tytoń, kokaina, etc.” – wyjaśnia dr David Gorelick, profesor psychiatrii na University of Maryland School of Medicine.

9. Problemy z płucami

Podobnie jak papierosy, palenie marihuany może wywierać szkodliwy wpływ na układ oddechowy użytkownika.

“Palenie materiału roślinnego w każdym przypadku generuje cząsteczki drażniące układ oddechowy”- mówi dr Mitch Earleywine, profesor i badacz z Uniwersytetu Stanu Nowy Jork w Albany.

Badania pokazują, że palacze marihuany mogą cierpieć z powodu dolegliwości z układu oddechowego, takich jak zapalenie oskrzeli, kaszel i świszczący oddech.

“Doradzać ludziom, by w ogóle nie palili marihuany”, mówi Werynski, którzy zamiast tego zaleca stosowanie waporyzatora.

Badania opublikowane w International Journal of Cancer wskazują jednak, że nałogowi palacze marihuany nie są bardziej narażeni na ryzyko związane z rakiem płuc niż osoby które pala rzadko, lub nie palą w ogóle.

Zobacz też:

Dodaj komentarz