Chociaż marihuana jest najczęściej stosowanym nielegalnym narkotykiem na świecie, to w wielu krajach i części Stanów Zjednoczonych coraz częściej staje się ona legalna, dzięki czemu ważna jest identyfikacja potencjalnych szkód związanych z jej używaniem. Nowe badania opublikowane w The American Journal of Medicine wykazały, że regularne i intensywne używanie marihuany może zmniejszyć gęstość kości, co zwiększa ryzyko osteoporozy i złamań kości.
Zespół badawczy kierowany przez prof Stuarta Ralstona z Centre for Geonomic and Experimental Medicine na University of Edinburgh w Wielkiej Brytanii przeanalizował dane 284 dorosłych, którzy uczestniczyli w ośrodku zdrowotnym w Wielkiej Brytanii w latach 2011-2013.
Spośród badanych, 170 regularnie wykorzystywało marihuanę do celów rekreacyjnych, a 114 było palaczami papierosów, którzy nie używali marihuany.
Na potrzeby badań naukowcy sklasyfikowali intensywne użytkowanie marihuany jako używanie jej ponad 5000 razy w ciągu całego życia. Jednak intensywni konsumenci marihuany w badaniu palili marihuanę ponad 47.000 razy w ciągu swojego życia, podczas gdy umiarkowani użytkownicy palili ją około 1000 razy.
Za pomocą metody rentgenowskiej znanej jako absorpcjometria podwójnej energii promieniowania rentgenowskiego (DEXA), naukowcy zmierzyli gęstość mineralną kości wśród uczestników.
Naukowcy odkryli, że w porównaniu do osób, które nie używają marihuany, jej intensywni użytkownicy mieli o 5% mniejszą gęstość kości. Zespół badawczy twierdzi, że mniejsza gęstość kości może podnieść ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych związanych z kośćmi.
“Wiemy, że składniki marihuany mogą mieć wpływ na funkcjonowanie komórek kości, ale nie mieliśmy pojęcia, aż do teraz, co może oznaczać to dla ludzi, którzy regularnie używają marihuany.”
“Nasze badania wykazały, że intensywni użytkownicy marihuany mają dość duży spadek gęstości kości w porównaniu do abstynentów, a istnieje realna obawa, że może to narazić ich na zwiększone ryzyko wystąpienia osteoporozy i złamań w późniejszym życiu.”
Prof. Stuart Ralston
W dalszej części badań, naukowcy odkryli, że intensywni użytkownicy marihuany mieli niższy wskaźnik masy ciała (BMI) i niższą wagę, niż osoby, które jej nie używając, co jak sugerują naukowcy, może być to związane z rozrzedzeniem kości.
Naukowcy podkreślają jednak, że nadal potrzeba większej ilości badań, aby w pełni zrozumieć związek pomiędzy regularnym i intensywnym paleniem marihuany, a gęstością kości.
Co ciekawe, jak wynika z niedawnych badań, marihuana może pomóc w leczeniu złamanych kości. Naukowcy odkryli, że marihuana przyspiesza proces gojenia złamanych kości, a nawet może pomóc zwalczać bolesną osteoporozę.
Wtedy też zespół badawczy odkrył, że receptory kannabinoidowe w naszym ciele stymulują wzrost kości i zwalniają proces utraty masy kostnej. Nawet sam szkielet jest regulowany przez receptory kannabinoidowe.