Dlaczego konopie produkują THC (Tetrahydrokannabinol)?

Większość z Was pewnie już wie, że ludzie, ale również inne ssaki posiadają system endokannabinoidowy. System endokannabinoidowy obejmuje sieć receptorów w całym organizmie, które pozwalają odczuć efekty dostarczania kannabinoidów (min. THC) z marihuany. Ale czy posiadamy system endokannabinoidowy po to, żebyśmy mogli korzystać z konopi?

Nie. Nasz układ endokannabinoidowy pozwala nam uzyskać haj, ale nie po to go posiadamy. Układ endokannabinoidowy istniał już zanim jeszcze zaczęliśmy używać konopi i pełni on wiele ważnych funkcji w organizmie.

Jeśli więc haj nie jest powodem, dla którego mamy system endokannabinoidowy, to dlaczego konopie produkują głównie psychoaktywny tetrahydrokannabinol, a my możemy odczuwać jego efekty?

Odpowiedzią jest przetrwanie. Marihuana rośnie w różnych regionach geograficznych i klimatycznych. Konopie mogą rosnąć w szerokim spektrum różnych regionów geograficznych dzięki kannabinoidom, które pełnią funkcje ochronną.

Kannabinoidy, takie jak THC wytwarzane sa przez małe gruczołki (trichomy) na powierzchni rośliny. Trichomy można znaleźć w różnych gatunkach roślin i pełnią one funkcje ochronną.

  • Ochrona przed roślinożernymi owadami
  • Ochrona przed mrozem w chłodniejszych warunkach
  • Minimalizacja utraty wody w wietrznym środowisku
  • Zapobieganie przegrzaniu w suchym środowisku
  • Przyciąganie zdobyczy lub zapylających owadów

Nie tylko konopie produkują trichomy, ale to co oddziela konopie od innych roślin to jej psychoaktywne składniki – THC. Aby zrozumieć, dlaczego roślina wytwarza związki psychoaktywne wystarczy wziąć pod lupę kofeinę i nikotynę.

Kofeina i nikotyna to naturalne pestycydy, które odstraszają roślinożerne owady. Jest to więc jedna z potencjalnych ról, które odgrywa THC.

THC może też pełnić funkcję przeciwbakteryją. Rośliny muszą obawiać się zarazków, które mogą przenosić zwierzęta. Nie posiadają one układu odpornościowego, więc muszą wytwarzać substancje, które będą pełniły funkcję ochronną.

Inną funkcją, którą pełni THC w konopiach jest ochrona przed promieniowaniem UV. Naukowcy z University of Maryland przeprowadzili badania, w których rośliny konopi indyjskich narażone były na promieniowanie UV i stwierdzili, że wytwarzały więcej THC niż te, które nie były narażone na promieniowanie. Potwierdza to funkcję ochronną, jaką pełni THC.

Chociaż nie można wskazać dokładnej przyczyny, dlaczego konopie produkują THC i całe multum innych związków i kannabinoidów, to wszystko wskazuje na to, że pełnią one funkcje ochronną.

Dzięki naszemu systemowi endokannabinoidowemu możemy czerpać korzyści z dostarczania kannabinoidów z konopi, jednak THC znajdujące się w konopiach nie powstało, aby powodować haj. Najprawdopodobniej pełni ono funkcje ochronną, dzięki czemu konopie są odporne na warunki atmosferyczne i roślinożerne zwierzęta i owady.

Dodaj komentarz