DEA chce prawie 2,5 tony marihuany do badań naukowych

Drug Enforcement Administration (DEA) wydało orzeczenie, dzięki któremu wzrośnie ilość marihuany uprawianej w celach badawczych. W tym samym raporcie DEA ogłosiło, że będzie próbowało ograniczyć produkcję problematycznych leków opioidowych.

Ilość marihuany, którą dotychczas można uprawiać wynosiła około 450 kilogramów, ale w 2019 r. wzrośnie do prawie 2430 kilogramów.

Zgodnie ze złożonym wnioskiem liczby te “odzwierciedlają całkowitą ilość substancji niezbędnych do zaspokojenia krajowych potrzeb medycznych, naukowych, badawczych, przemysłowych i eksportowych w ciągu roku oraz dla ustanowienia i utrzymywania zapasów rezerwowych”, wskazuje DEA .

Niestety, wciąż istnieje wiele przeszkód, które trzeba pokonać, zanim społeczność naukowa rzeczywiście będzie miała otwarty dostęp do tych zasobów. W całych Stanach Zjednoczonych istnieje tylko jedno gospodarstwo, które jest uprawnione do produkcji konopi indyjskich do celów badawczych. Naukowcy skarżą się, że często jest problem z otrzymaniem próbek do badań. Gospodarstwo to znajduje się na University of Mississippi i działa od 1968 roku.

Dwanaście innych obiektów zgłosiło podobno chęć zostania licencjonowanymi producentami, ale wszystkie zostały zablokowane przez Departament Sprawiedliwości.

Dyrektor polityczny NORML Justin Strekal zwrócił uwagę, że obecnie istnieje monopol na badania naukowe nad konopiami indyjskimi w USA.

Podczas gdy drastyczny wzrost żądanej produkcji marihuany przez DEA jest pozytywnym sygnałem, to wciąż istnieją znaczące bariery, w tym między innymi monopol NIDA na uprawę i nieuzasadnione przeszkody, których doświadczają naukowcy chcący uzyskać zezwolenie. Nadszedł czas, aby Kongres spojrzał na ponad 28 000 recenzowanych badań dostępnych w internetowej bazie danych Narodowego Instytutu Zdrowia i zreformował prawo federalnego poprzez całkowite usunięcie marihuany z ustawy o substancjach kontrolowanych “- powiedział Strekal.

Podczas gdy DEA zamierza zwiększyć podaż do celów badawczych, marihuana jest wciąż uznawana na poziomie federalnym jako narkotyk według harmonogramu 1, co oznacza, że istnieje duża ilość “biurokracji” uniemożliwiającej naukowcom prowadzenie badań klinicznych i prowadzenie badań w celu oceny korzyści i ryzyka konopi indyjskich.

W komunikacie prasowym, funkcjonariusz DEA Uttam Dhillon uznał, że marihuana może być możliwym rozwiązaniem narastającego kryzysu przedawkowania opiatów.

Dodaj komentarz