Używanie marihuany nie prowadzi do deficytów istoty szarej związanych ze schizofrenią

W przeciwieństwie do argumentów często stosowanych przez przeciwników reformy prawa związanego z marihuaną, “używanie konopi indyjskich nie powoduje istotnego zmniejszenia deficytu istoty szarej związanej ze schizofrenią”.

To wniosek z badania opublikowanego przez Psychiatry Research: Neuroimaging, przeprowadzonego przez naukowców z Vanderbilt University Medical Center w Tennessee.

Streszczenie badania zaczyna się od stwierdzenia, że; “Stosowanie substancji może zaburzyć  struktury mózgu u pacjentów ze schizofrenią. Użyliśmy morfometrii opartej na wokselach (VBM – voxel-based morphometry), aby zbadać, czy istnieją różnice w objętości istoty szarej między pacjentami ze schizofrenią, którzy stosowali i nie stosowali marihuany i/lub alkoholu w porównaniu do 88 zdrowych osób z grupy kontrolnej. ”

W porównaniu do grupy kontrolnej, “pacjenci ze schizofrenią mieli zmniejszoną objętość istoty szarej w obustronnym zakręcie przedśrodkowym, prawej przyśrodkowej korze czołowej, prawej korze wzrokowej, prawym płacie potylicznym, prawym wzgórzu, obustronnym ciele migdałowatym i obustronnym móżdżku niezależnie od historii używania substancji.”

Naukowcy “nie stwierdzili różnic w objętości istoty szarej wśród pacjentów ze schizofrenią, którzy używali marihuany i/lub alkoholu w porównaniu do pacjentów ze schizofrenią, którzy nie używali tych substancji.”

Naukowcy podsumowują; “Nasze dane potwierdzają pogląd, że klinicznie znacząca historia picia alkoholu lub zażywania konopi indyjskich nie wpływa znacząco na deficyty istoty szarej związane ze schizofrenią.”

 

Dodaj komentarz