Szwecja: Spożycie marihuany wzrosło pomimo polityki “zero tolerancji”

Według nowych badań opublikowanych w piątek, rośnie odsetek dorosłych w Szwecji, którzy regularnie stosują konopie indyjskie.

Odsetek dorosłej populacji Szwecji, która używała marihuany w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrósł z 2,5% w 2013 r. Do 3,6% w 2017 r., Wynika z badań przeprowadzonych przez Szwedzką Radę ds. Informacji o Alkoholu i Innym Narkotyków (Centralförbundet för alkohol- och narkotikaupplysning, zwana także CAN).

Badacze opisali to jako “dość duży wzrost”, a liczba ta w roku 2017 stanowi najwyższy odsetek osób używających konopi indyjskich w historii Szwecji.

“Jeden mężczyzna na każde 20 (4,5 procent) i jedna kobieta na każde 40 (2,5 procent) powiedziało w 2017 roku, że używali konopi indyjskich w ciągu ostatnich 12 miesięcy, w 2013 roku proporcje te wynosiły 1,5 procent i 3,5 procent” – powiedział Mats Ramstedt , szef badań CAN i jeden z autorów raportu.

“Wśród kobiet wzrost jest najbardziej widoczny wśród tych poniżej 50 roku życia, a wśród mężczyzn w grupie wiekowej 30-49. Mężczyźni w grupie wiekowej 17-29 lat to grupa, która najczęściej używała konopi w ciągu ostatniego roku: 12. 3 procent – wyjaśnił Ramstedt.

Szwecja stosuje od dawna podejście zerowej tolerancji wobec używania narkotyków, co oznacza, że nie ma żadnego prawnego rozróżnienia pomiędzy “twardymi” i “miękkimi” narkotykami.

Kraj ten ma zazwyczaj jeden z najniższych wskaźników konsumpcji konopi w Europie, chociaż od początku 2000 roku wskaźnik ten wzrósł i nadal jest najczęściej używanym nielegalnym narkotykiem w Szwecji.

W 2017 r. Krajowa Agencję Produktów Medycznych (Läkemedelsverket) zezwoliła na wydanie pierwszych recept na medyczną marihuanę.

Dodaj komentarz