Tak policja powinna sprawdzać, czy kierowca jest pod wpływem marihuany

Dzięki legalizacji marihuany w dziewięciu stanach i Dystrykcie Kolumbii, firma Hound Labs Inc. stworzyła analizator spożycia marihuany, który według twórców poprawi bezpieczeństwo na drogach. Firma twierdzi, że urządzenie jest tak wrażliwe, że w oddechu kierowcy wykryje nie tylko THC i inne kannabinoidy, ale również alkohol.

“Alkomat Hound jest miliard razy bardziej czuły niż współczesne alkomaty alkoholowe”, mówi firma na swojej stronie.

Ankieta przeprowadzona w 2017 r. Przez Colorado Department of Transportation (CDOT) wykazała, że prawie 70% konsumentów konopi prowadziło samochód pod wpływem marihuany co najmniej raz w ciągu ostatniego roku. Dwadzieścia siedem procent twierdzi, że jeździ na haju prawie codziennie.

Obecnie policjanci, którzy podejrzewają, że kierowca jest pod wpływem marihuany, mogą wykonać test na obecność THC w organizmie. Mogą pobrać próbki krwi, śliny lub moczu w celu ustalenia, czy kierowca spożywał marihuanę, ale takie testy mogą być niedokładne.

Jazda pod wpływem vs. jazda po spożyciu

Testy te wykrywają obecność metabolitów THC, co oznacza, że kierowca, który palił jointa tydzień wcześniej może być oskarżony o jazdę na haju. Analizator spożycia marihuany firmy Hound Labs będzie sprawdzał, czy w chwili prowadzenia pojazdu kierowca jest pod wpływem konopi, a nie czy palił jointa tydzień wcześniej.

Narzędzia takie jak alkomat Hound Labs czy kanadyjski alkomat firmy THA Cannabix Technologies Inc. mają na celu przedstawienie obiektywnego określenia niedawnego użycia marihuany, a nie tego sprzed tygodnia.

Według Hound Labs, THC pozostaje wykrywalne w oddechu przez około jedną do dwóch godzin po paleniu marihuany.  Stwierdzono, że poziom THC w wydychanym powietrzu spada do zera w ciągu trzech godzin po paleniu.

Kiedy dana osoba wdmuchuje do alkomatu, może w ciągu kilku minut ustalić, czy THC wykrywalne jest w wydychanym powietrzu. Ponieważ THC jest obecny tylko w czyimś oddechu do trzech godzin po spożyciu, to kierowca, u którego zostanie wykryte THC będzie oskarżony o jazdę pod wpływem marihuany.

Dodaj komentarz