Jeśli od lat używasz marihuany, podziękuj swoim genom. Możesz mieć do tego predyspozycje

Niektórzy ludzie po pierwszym spożyciu marihuany zostali regularnymi konsumentami, a inni zrezygnowali po pierwszym razie. Albo się coś lubi, albo nie. Najnowsze badania wskazują, że niektóre osoby mogą mieć genetyczne predyspozycje do używania marihuany.

Grupa naukowców niedawno zebrała się razem, aby zbadać dane genetyczne 184,765 konsumentów konopi. Wyniki, które zostały opublikowane w Nature Neuroscience i wykazały około 35 genów, które wskazują, że osoba jest bardziej podatna na “używanie marihuany przez całe życie”.

Nie było to tylko jedno z tych ograniczonych badań, gdzie zespół opłacanych maniaków przyglądał się garstce ludzi przez miesiąc, a następnie napisał artykuł, który jest w dużej mierze przesadzony przez media.

Naukowcy wzięli pod lupę 180 000 respondentów ze wszystkich dziedzin życia, aby dojść do takiego wniosku – doprowadzając do powstania największego na świecie badanie tego typu, w którym zbadano geny i ich związek z używaniem marihuany.

“Testy oparte na genach ujawniły 35 znaczących genów w 16 regionach, a analizy S-PrediXcan wykazały, że 21 genów miało różne poziomy ekspresji u osób zażywających pochodne konopi w porównaniu z osobami nieużywającymi narkotyków.” – czytamy we wstępie badania.

Marihuana i schizofrenia

związek między schizofrenią a marihuaną - nowe wyniki badań

Wydaje się, że istnieje jakiś dziwny, nieznany związek między używaniem konopi a schizofrenią. Naukowcy nie byli w stanie wyjaśnić związku genetycznego. Wszystko, co można było wyjaśnić, to to, że ludzie z historią używania pochodnych konopi byli w tych samych szeregach, co osoby zagrożone schizofrenią.

Ważne jest, aby wyjaśnić, że badanie nie sugeruje, że palenie marihuany powoduje tę chorobę psychiczną, tylko że istnieje pewien związek. Naukowcy odkryli, że dowody potwierdzające teorię, że używanie konopi indyjskich może powodować schizofrenię były “słabe”, ale znaleziono silne poparcie dla idei, że schizofrenia może zwiększać używanie konopi indyjskich lub do nich prowadzić.

Jednak istnieją dowody na to, że “eliminacja zażywania pochodnych konopi zmniejszyłaby częstość występowania schizofrenii o około 8 procent”. Zjawisko to, choć nie zostało dogłębnie zrozumiane, wydaje się być przypisywane głównie wpływowi THC na młode osoby. których mózgi intensywnie się rozwijają.

“Chociaż większość młodych ludzi może używać marihuany w okresie dorastania bez szkód, to zdecydowana mniejszość doświadcza szkodliwych skutków” – napisali autorzy badań.

Konopie pomogą w leczeniu schizofrenii

Jednak oddzielne badanie, opublikowane w tym miesiącu w czasopiśmie Medicines, pokazuje, że niektóre związki konopi, a mianowicie niepsychoaktywny związek kanabidiol (CBD), mogą być formą terapii dla osób ze schizofrenią. Związek wydaje się działać jako środek przeciwpsychotyczny, chroniąc mózg przed psychozą, która może zostać wywołana zbyt wysokimi dawkami THC.

“Nowe badania sugerują, że konopie indyjskie można stosować w leczeniu schizofrenii w szerszej perspektywie etiologicznej, która koncentruje się na środowiskowych, autoimmunologicznych i neurozapalnych przyczynach choroby, oferując nową nadzieję dla osób cierpiących na tę wyniszczającą i słabo poznaną chorobę. – zakończyli autorzy badania.

Genetyka i predyspozycje do konsumpcji marihuany

Chociaż badania na 24 uczestnikach wykazały pewne interesujące wyniki, to przewidywanie, że ktoś ma stać się użytkownikiem marihuany opierając się na genetyce, jest tak solidne, jak postawienie zakładu na konia, wiedząc tylko, że będzie on startował w wyścigu.

Autorzy badania przyznają, że ich odkrycia “pomogły wyjaśnić około 11 procent różnic w zażywaniu konopi indyjskich wśród ludzi”. To nie wystarczy, aby bez cienia wątpliwości wskazać, czy dana osoba będzie regularnym użytkownikiem – czy zachoruje na schizofrenię.

Jednak koncepcja wykorzystania genetyki do oceny ogólnych predyspozycji do używania konopi indyjskich ma sens. Ciało ludzkie jest wyposażone w układ endokannabinoidowy, który jest grupą receptorów kannabinoidowych występujących nie tylko w mózgu, ale w całym organizmie, co pozwala nam doświadczyć wielu efektów wynikających z konsumpcji marihuany.

Istnieje argument, że ludzie w naturalny sposób skłaniają się ku marihuanie jako mechanizmowi leczenia różnych schorzeń, z którymi sam organizm nie może walczyć. Może to wyjaśniać niewielki procent osób, których genetyka jest związana z paleniem zioła. Pewne jest to, że należy przeprowadzić więcej badań, zanim naprawdę zrozumiemy zalety i wady używania konopi indyjskich.

Dodaj komentarz