Biopaliwo z konopi – czy zastąpi benzynę i diesla?

Odnawialne zasoby są dziś popularnym tematem, a paliwo z konopi może być świetną alternatywą dla tradycyjnych paliw, ponieważ emisja dwutlenku węgla i zmiany klimatyczne mają duży wpływ na ludzi i Ziemię. .

Biopaliwo z konopi może zastąpić inne biopaliwa pochodzenia roślinnego, które zagrażają planecie i niszczą zasoby. Konopie nie tylko rosną szybciej i mają wyższą wydajność niż inne produkty stosowane w paliwach, ale także spalają czystsze paliwo i są jedyną opcją paliwa alternatywnego, która faktycznie przynosi korzyści silnikom, z którymi pracuje. Biopaliwa są gorącym tematem, a konopie są zdecydowanie najmocniejszym kandydatem na zrównoważone źródło paliwa.

Wiele zastosowań konopi

Prawdopodobnie wiesz już choć trochę o właściwościach, jakie posiadają konopie. Ale na dobrą sprawę przejrzyjmy kilka z wielu zastosowań konopi. Konopie są jednymi z najsilniejszych włókien na świecie. Papier i odzież z konopi mają znaczącą przewagę nad konkurencją, a jednocześnie do ich produkcji potrzeba mniej czasu i zasobów.

Jedzenie z konopi jest bogate w ważne składniki odżywcze, które musimy dostarczać do naszego organizmu. Konopie można przekształcić w materiały budowlane odporne na ogień i szkodniki, doskonałą izolację, trwałą linę, a nawet mogą zastąpić formowane tworzywa sztuczne. Konopie  można również przekształcić w odnawialne i zrównoważone biopaliwo.

Biodiesel z konopi

Biodiesel z konopi

Biodiesel z konopi to oparte na estrach, utlenione paliwo pochodzące z oleju z nasion konopi. Paliwo to może być używane w taki sam sposób, jak inne paliwa do silników wysokoprężnych i nie wymaga żadnych zmian w silniku. Biodiesel z konopi jest bezpieczny w transporcie i obsłudze oraz praktycznie nie jest toksyczny. Nie trzeba wspominać, że kiedy biodiesel konopny jest spalany, zastępuje trujące opary przyjemnym zapachem konopi.

Bioetanol z konopi

Konopie można również przekształcić w etanol, który pochodzi z fermentowanej łodygi rośliny i działa w ten sam sposób, jak inny bioetanol, na przykład z kukurydzy lub soi. Jednak konopie w pełni dojrzewają znacznie szybciej niż inne warzywa i wymagają znacznie mniej sprzętu i nawozów, aby efektywnie rosnąć. Podczas gdy uprawy kukurydzy i soi niszczą ziemię i źródła wody, uprawa konopi faktycznie oczyszcza i regeneruje glebę, a konopie mogą być uprawiane glebie o niskiej zawartości składników odżywczych.

Biopaliwo z konopi pomoże Ziemi?

Konopie, jeżeli będą uprawiane jako surowiec do produkcji biopaliw, będą w stanie dostarczyć oba paliwa. Nasiona konopi mają zawartość oleju wynoszącą 30-35% masy nasion, co daje plon około 780 litrów na hektar. Jest to znacznie mniej niż olej palmowy i orzech kokosowy, ale ponad dwukrotnie więcej niż rzepak, orzech ziemny i słonecznik oraz cztery razy więcej niż w przypadku soi. Pozostałą część rośliny można przekształcić w etanol, stosując fermentację przy niskim poziomie tlenu.

Odnawialne zasoby energii stają się coraz ważniejsze dla wielu krajów, a konopie mogą stanowić trwałe źródło czystej energii. Konopie od początku stanowiły ważny element produktów, których najbardziej potrzebujemy, oferując bezpieczne i niezawodne opcje dla każdego aspektu naszego życia.

Konopie potrzebują mniej czasu na wzrost, mogą rosnąć w wielu klimatach i pozostawiają znacznie mniejszy ślad węglowy niż inne biopaliwa. Jedną z największych zalet konopi jako biopaliwa jest możliwość wykorzystania każdej części rośliny. Po wyciśnięciu oleju z nasion, pozostałe łuski można przeznaczyć jako paszę dla zwierząt.

Być może paliwa konopne same w sobie nie są w stanie całkowicie uratować naszej planety, ale zastosowanie konopi jako biopaliwa oraz wykorzystywanie konopi do produkcji innych rzeczy, może dać nadzieję na poprawę środowiska.

 

Dodaj komentarz