Coraz więcej osób powyżej 50 roku życia używa marihuany

Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie Drug and Alcohol Dependence w czwartek pokazało, że starsi Amerykanie coraz częściej sięgają po marihuanę, szczególnie do celów medycznych.

Jak duży jest trend? Dwukrotnie więcej dorosłych w wieku 50-64 (dziewięć procent) i około siedem razy więcej dorosłych w wieku 65 lat i starszych (trzy procent) zgłosiło używanie marihuany w ciągu ostatniego roku, w porównaniu z dekadą wcześniej.

Naukowcy z New York University Medical School i NYU Rory Meyers College of Nursing zbadali, w jaki sposób pokolenie wyżu demograficznego używa marihuany w erze legalizacji, opierając się na wcześniejszych badaniach wykazujących znaczny wzrost konsumpcji wśród osób w średnim i starszym wieku.

Korzystając z danych z National Survey on Drug Use and Health w latach 2015-2016, zespół odkrył więcej dowodów na to, że pokolenie wyżu demograficznego coraz częściej używa marihuany. Przeanalizowali odpowiedzi ankietowe ponad 17 600 osób dorosłych w wieku powyżej 50 lat.

“Pokolenie wyżu demograficznego dorastało w okresie znaczących zmian kulturowych, w tym gwałtownego wzrostu popularności marihuany w latach 60. i 70.”, powiedział Benjamin Han, główny autor badań.

“Jesteśmy teraz w nowej erze zmian postaw wobec marihuany, a wraz ze zmniejszoną stygmatyzacją i zwiększonym dostępem, wydaje się, że pokolenie wyżu demograficznego – z których wielu ma wcześniejsze doświadczenia w paleniu marihuany – coraz częściej jej używa.” – dodał Benjamin Han.

Starsi coraz częściej używają marihuany, a młodzież coraz rzadziej

W tym samym czasie, gdy starsi Amerykanie częściej staja się konsumentami konopi, konsumpcja wśród młodzieży spada, według ostatnich badań. Na przykład ankieta opublikowana w zeszłym miesiącu wykazała znaczące spadki spożycia marihuany wśród uczniów gimnazjów i liceów w Kalifornii, nawet po pełnym zalegalizowaniu marihuany.

Dotyczy to również innych stanów, takich jak Kolorado, które również zalegalizowało marihuanę do celów rekreacyjnych, jak wynika z sondażu finansowanego przez rząd federalny w 2017 roku.

“Nie zaobserwowaliśmy dużego wzrostu konsumpcji”, powiedział w kwietniu gubernator Kolorado John Hickenlooper. “Jedyny wzrost konsumpcji występuje wśród seniorów lub wśród osób z pokolenia wyżu demograficznego, którzy używają jej by zasypiać lub na bóle stawów, a coraz większa liczba starszych osób zauważa, że marihuana jest lepszym rozwiązaniem na ból niż opioidy czy inne środki.”

Dodaj komentarz