Kenia zalegalizuje marihuanę? Podjęto już pierwsze kroki w kierunku legalizacji

Poseł do parlamentu Kenneth Okoth napisał do przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego Justina Muturi, aby złożył petycję w sprawie legalizacji używania marihuany w Kenii.

Ustawa zdekryminalizowałaby posiadanie i używanie konopi indyjskich, wprowadzenie prawnego i regulowanego komercyjnego programu sprzedaży oraz nałożenie “progresywnych środków podatkowych” w celu “zwiększenia niezależności ekonomicznej Kenii i tworzenia miejsc pracy”.

Kenneth Okoth chce również, aby wszystkie sprawy karne przeciwko obywatelom skazanym za posiadanie marihuany zostały zniesione. Obecnie marihuana (lokalnie nazywana “Bhang”) jest nielegalna w Kenii – tak jak w większości Afryki.

Czy Kenia zalegalizuje marihuanę?

W piśmie z 21 września 2018 r. Kenneth Okoth chce, aby Parlament Kenii zalegalizował uprawę i używanie marihuany.

“Proponowana ustawa ma na celu zapewnienie uregulowań dotyczących uprawy i bezpiecznego stosowania marihuany, w tym rejestrację hodowców, producentów i użytkowników, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony dzieci/osób nieletnich przed bezprawnym użyciem, tak jak robimy to z tytoniem i alkoholem”- czytamy w liście.

Ustawodawca chce również rozwoju badań w zakresie uprawy i wykorzystania konopi do celów medycznych, przemysłowych i tekstylnych. Kenneth Okoth uważa również, że legalizacja marihuany pobudzi gospodarkę i stworzy nowe miejsca pracy.

“Zalegalizować, uregulować, opodatkować. Chronić dzieci, eliminować kartele narkotykowe, zmniejszać koszty utrzymywania drobnych przestępców w więzieniu. Rozwijać badania w celach medycznych i chronić naszą rodzimą wiedzę i rośliny, zanim zagraniczne firmy wykradną i opatentują wszystko. ” – czytamy w liście.

Prośba Okotha o legalizację marihuany w Kenii została opublikowana kilka dni po tym, jak RPA zalegalizowało marihuanę do celów rekreacyjnych. Trybunał Konstytucyjny RPA uznał, że zakaz naruszał prawo do prywatności.

Dodaj komentarz