Węgierska firma biotechnologiczna produkuje kannabinoidy z drożdży

Ekstrakcja kannabinoidów z roślin konopi indyjskich to ogromny i rosnący przemysł. Od jedzenia z kannabinoidami po przenośne wkłady do vaporizerów, ekstrakcja kanabinoidów umożliwia wytwarzanie wszystkich rodzajów produktów.

Istnieje kilka różnych metod ekstrakcji kannabinoidów z rośliny, ale wszystkie są procesami wymagającymi dużych zasobów finansowych i dużych ilości marihuany.

Ale co by było, gdyby udało się wydobyć kannabinoidy bez uprawy roślin konopi? To właśnie jest ideą firmy bioinżynieryjnej Intrexon Corporation. Dziś firma ogłosiła, że poczyniła znaczne postępy w zakresie produkcji kannabinoidów z drożdży.

Firma chce produkować kannabinoidy z drożdży

Produkcja kannabinoidów z drożdży

Intrexon Corporation to węgierski gigant bioinżynierii z siedzibą w Budapeszcie. Poprzez podejście, które nazywają “Better DNA”, Intrexon tworzy produkty oparte na produktach biologicznych. Współpracują z firmami przy projektowaniu i opracowywaniu złożonych systemów biologicznych, które poprawiają jakość i wydajność żywych komórek. Firma chce opracować technologie produkcji kannabinoidów dla medycznego przemysłu marihuany.

Ale Intrexon nie rozwija nowych odmian marihuany ani nowego sposobu wydobywania kanabinoidów z marihuany. Zamiast tego używają mikroorganizmów jednokomórkowych, takich jak drożdże.

Intrexon mówi, że posiada bioinżynieryjny szczep drożdży, który produkuje kannabinoidy, takie jak CBD, THCV i inne. Innymi słowy, firma używa drobnych mikroorganizmów do wytwarzania kannabinoidów, zamiast wydobywać je z roślin konopi.

Co więcej, Intrexon twierdzi, że ich szczep DNA drożdży jest na tyle wszechstronny, że może produkować różne kannabinoidy. Należą do nich kannabinoidy o wysokich właściwościach terapeutycznych. Te jednak w konopiach występują w śladowych ilościach, co sprawia, że ich komercyjna ekstrakcja jest zbyt kosztowna. Proces ten może również zsyntetyzować nowe kannabinoidy.

Uprawa marihuany okaże się zbędna?

Intrexon twierdzi, że ich drożdże wytwarzające kannabinoidy mają kilka zalet w stosunku do ekstrakcji roślinnej. Oprócz oszczędności i zmniejszenia zużycia zasobów, firma twierdzi, że ich platforma mikrobiologiczna może być dostosowana do produkcji konkretnych kannabinoidów.

“Dzięki naszym możliwościom i doświadczeniu spodziewamy się zoptymalizować szczepy [drożdży] do produkcji konkretnych kannabinoidów, które mogą zostać skomercjalizowane w nadchodzących latach” – powiedział dr Chris Savile, dyrektor wykonawczy ds. Operacji komercyjnych w Intrexon.

Według informacji prasowej, Intrexon jest bliżej niż kiedykolwiek osiągnięcia celu, jakim jest produkcja czystych kannabinoidów w cenie poniżej 1000 $ za kilogram.

Podczas gdy bioinżynieria kannabinoidów może brzmieć jak coś z gatunku science-fiction, to coraz więcej firm biotechnologicznych pracuje nad sposobami produkowania cennych składników konopi indyjskich, bez konieczności uprawy samych roślin. Firma biotechnologiczna z siedzibą w Bostonie, Gingko Bioworks, Inc., ogłosiła niedawno, że zamierza produkować rzadkie kannabinoidy bezpośrednio z DNA rośliny.

 

Dodaj komentarz