Mózg nastolatków jest bardziej podatny na skutki marihuany niż alkoholu?

Mózg nastolatków jest bardziej podatny na skutki marihuany niż alkoholu?

Nastolatkowie, którzy zaczynają regularnie używać marihuany, mogą doświadczyć trwałych reperkusji związanych ze zdolnością myślenia – jak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Montrealu.

W badaniu opublikowanym w środę w American Journal of Psychiatry, przeanalizowano ponad 3 800 nastolatków z 31 szkół z Montrealu w ciągu czterech lat. Nastolatki, które zaczęły brać udział w badaniu, gdy miały 13 lat, zgodziły się na coroczne raporty dotyczące tego, jak często stosowali marihuanę i alkohol. Przeprowadzili także komputerowe testy poznawcze, które mierzyły pamięć, rozumowanie percepcyjne i pamięć krótkotrwałą.

Aby uzyskać szczere odpowiedzi na temat stosowania marihuany i alkoholu, uczniowie mieli pewność, że rodzice i nauczyciele nie będą mieli dostępu do informacji – chyba że istnieje bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa. Badanie wykazało, że marihuana miała bardziej szkodliwy wpływ na długoterminowe zdolności poznawcze nastolatków niż na alkohol. Nawet po tym, jak studenci zgłosili zaprzestanie używania marihuany, ich zdolności poznawcze nie uległy poprawie.

“Konopie indyjskie powodują zaburzenia poznawcze i opóźniają rozwój poznawczy u nastolatków”, powiedziała Patricia Conrad, główna autorka badań i profesor psychiatrii na Uniwersytecie w Montrealu. “Badanie to koncentruje się na neuropsychologicznych skutkach marihuany. Uważamy, że jest to ważne, ponieważ jest powiązane z tym, jak ktoś funkcjonuje w życiu.”

To nie pierwsze badania, które wykazały, że używanie konopi indyjskich może być szkodliwe dla mózgu nastolatków.

W badaniu opublikowanym w czerwcu przez JAMA Psychiatry naukowcy z University of Pennsylvania przeanalizowali 69 badań z udziałem młodych konsumentów konopi. Odkryli oni, że młodzi ludzie, którzy często stosowali marihuanę, częściej mieli nieco niższe wyniki w testach pamięci, uczeniu się nowych informacji, rozwiązywanie problemów i przetwarzaniu informacji – w porównaniu do młodzieży, która nie używa marihuany.

Potrzebne są dalsze badania, aby określić, jak i dlaczego mózg młodych osób może ucierpieć przez używanie marihuany. Długoterminowe skutki używania marihuany u nastolatków są jednak bardziej znane, jednak wyniki wielu badań są sprzeczne.

Większość regularnych konsumentów marihuany może potwierdzić, że miewa problemy z koncentracją i pamięcią krótkotrwałą – nie jest to żadną tajemnicą. Wiele badań sugeruje jednak, że krótkotrwała abstynencja wystarczy, aby pamięć i koncentracja wróciły do normy. Powyższe wyniki badań są pierwszymi, które wskazują, że nawet po abstynencji zdolności poznawcze nie uległy poprawie.

Dodaj komentarz