Harvard zbada skuteczność tamponów z marihuaną na grupie 400 kobiet

Kobiety od dawna stosowały marihuanę, aby złagodzić ból i stres związany z okresem, choć istnieją tylko anegdotyczne dowody na to, że konopie są skuteczne w zwalczaniu bólu menstruacyjnego. Zbliżające się badania mają na celu zbadanie potencjalnych korzyści “tamponów konopnych”, zwanych też czopkami z marihuany.

W przeciwieństwie do tradycyjnych tamponów, które pochłaniają krew menstruacyjną, czopki z marihuany są zaprojektowane tylko po to, by łagodzić stres i ból. Są postrzegane więc jako zamienniki konwencjonalnych leków przeciwbólowych. Te czopki są dostępne na rynku od lat, chociaż są dostępne tylko w stanach, w których marihuana rekreacyjna jest legalna.

Jeden sprzedawca działający w Kalifornii – Foria Wellness, który oferuje także nawilżane konopiami lubrykanty i vaporizery, sprzedaje produkt dopochwowy o nazwie Relief. Każdy czopek kosztuje około 11 USD i zawiera 60 mg THC, głównego składnika psychoaktywnego marihuany i 10 mg CBD, nie-psychoaktywnego kannabidiolu, znanego z właściwości przeciwbólowych. Według Forii produkt ma “minimalne działanie psychoaktywne“.

Staci Gruber, profesor psychiatrii w Harvard Medical School i dyrektor programu badań, planuje przeprowadzić ankietę wśród 400 kobiet, które będą stosować czopki Foria Relief w przez kilka miesięcy. Kobiety będą zapisywać swoje objawy menstruacyjne, próbując sprawdzić, czy wśród uczestniczek pojawią się jakiekolwiek korelacje.

“Chcemy zbierać informacje i przekształcać je w dane”, powiedział Gruber w wywiadzie dla Business Insider.

Jednak badanie skuteczności czopków z marihuaną w badaniach klinicznych mogą być długotrwałym i trudnym procesem, ponieważ marihuana nadal jest uważana za narkotyk. Choć z prawnego punktu widzenia łatwiej byłoby firmom sprzedać (lub kontynuować badania) produkty zawierające tylko CBD (składnik nie-psychoaktywny marihuany), dyrektor generalny Forii, Mathew Gerson, powiedział Business Insider, że moc jego produktów leży w interakcjach między wieloma aktywnymi związkami marihuany – zjawisko znane jako “efekt synergii“.

“Wiemy, że z chwilą, gdy rozłożysz tę roślinę na jej części składowe, stracisz trochę skuteczności” – powiedział Gerson. “Brzmi to jak hipisowski język, ale po badaniach okazało się, że efekt synergii, jakkolwiek go rozumiemy, jest prawdziwy”.

 

Dodaj komentarz