Od dziś marihuana w Kanadzie jest już legalna! Oto, co musisz wiedzieć

Od dziś marihuana w Kanadzie jest w pełni legalna. Pierwszy zakup marihuany do celów rekreacyjnej miał miejsce na wschodniej wyspie Nowej Fundlandii równo o północy. Kanada stała się drugim krajem po Urugwaju, który zalegalizował posiadanie i używanie marihuany do celów rekreacyjnych.

Ustawa o legalizacji marihuany w Kanadzie była przygotowywana od 2015 roku. Każda z 13 prowincji ustala własne zasady dotyczące sprzedaży i konsumpcji konopi, przez co konsumenci mogą czuć się zdezorientowani.

Oto odpowiedzi na niektóre z pytań, które nurtują zarówno Kanadyjczyków, jak i miliony osób na całym świecie.

Gdzie można kupić marihuanę w Kanadzie?

Gdzie kupić marihuanę w Kanadzie

Klienci ustawili się w kolejce po marihuanę, przed sklepem Tweed Nowej Funlandii, gdy zbliżała się północ. Fot – REUTERS

W niektórych prowincjach zioło będzie legalnie sprzedawane tylko w sklepach rządowych; w innych tylko w prywatnych sklepach; a w innych będzie to mieszanka obu rozwiązań. Żaden bar ani restauracja nie będą mogły sprzedawać marihuany, przynajmniej na początku.

Ontario, najgęściej zaludniona prowincja Kanady, będzie sprzedawać marihuanę w prywatnych sklepach od 1 kwietnia. Do tego czasu konopie będą legalnie dostępne tylko w sprzedaży wysyłkowej, prowadzonej przez rząd.

Quebec będzie miał 12 państwowych sklepów, które dziś zostały otwarte. Doradcy klientów – pracownicy rządowi – doradzą między innymi, które odmiany marihuany wywołują relaks lub euforię, a także możliwe szkodliwe skutki.

W prowincji Saskatchewan znajdziemy 51 sklepów, wszystkie prywatne. Alberta będzie miała 17 sklepów, wszystkie prywatne, ale rząd oferuje również sprzedaż online.

W dniu legalizacji będą dostępne tylko suszone kwiaty, nasiona i rośliny. Legalna marihuana będzie miała niższy poziom THC, substancji chemicznej, która odpowiedzialna jest za efekty psychoaktywne, niż większość produktów obecnych na czarnym rynku.

Prawo nie zezwala na sprzedaż produktów spożywczych i koncentratów z marihuany, się aż do przyszłego roku. Tak więc wszystkie ciasteczka, wypieki i napoje będą musiały poczekać, aby je kupić legalnie.

Ile kosztuje marihuana w Kanadzie?

Ile kosztuje marihuana w Kanadzie?

fot. VOA News

To będzie zależeć od jakości. Sklepy w prowincji Quebec planują mieć wiele odmian dostępnych w cenie około 7 dolarów kanadyjskich (około 5,40 USD w dolarach amerykańskich) za gram, aby móc konkurować z czarnym rynkiem.

Specjalny podatek akcyzowy od marihuany, który zostanie podzielony między rząd federalny i prowincje, zostanie uwzględniony w cenie produktu.

Dilerzy w całym kraju już zareagowali na legalizację marihuany, obniżając ceny. Na przykład, niektórzy dilerzy w Montrealu, oferują dwa jointy w cenie jednego.

Ile trzeba mieć lat, aby legalnie kupić marihuanę?

W większości prowincji wystarczy mieć 19 lat, aby legalnie kupić marihuanę. Quebec ustaliło jednak minimalny wiek 18 lat, chociaż nowo wybrany rząd chce podnieść go do 21 lat.

Sprzedaż marihuany nieletnim będzie przestępstwem federalnym, za które grozić będzie do 14 lat pozbawienia wolności.

Ile marihuany można posiadać?

Kanadyjczycy będą mogli posiadać, przewozić i udzielać (bezpłatnie) do 30 gramów marihuany. To wystarczy, aby skręcić około 60 normalnych jointów.

Czy można uprawiać marihuanę w domu?

W większości regionów kraju, hodowcy będą mogli uprawiać do czterech roślin na jedno gospodarstwo, chociaż Quebec i Manitoba zakazują prowadzenia własnej uprawy marihuany.

Mieszkańcy Kolumbii Brytyjskiej powinni pamiętać, aby trzymać rośliny z dala od ogrodzenia przydomowego lub okna od strony ulicy. Prowadzenie uprawy marihuany w widocznym miejscu może prowadzić do grzywny w wysokości 5000 dolarów kanadyjskich.

Konsekwencja prowadzenia samochodu pod wpływem marihuany

Za prowadzenie samochodu pod wpływem marihuany czeka cię grzywna w wysokości co najmniej 1000 dolarów kanadyjskich. Kary mogą również obejmować do pięciu lat pozbawienia wolności w przypadku, kiedy kierowca pod wpływem THC spowoduje wypadek bez ofiar śmiertelnych.

Większość policjantów będzie jednak polegać na przydrożnych testach trzeźwości (przejście po prostej linii itp.). Inni będą używać przydrożnych testów na obecność THC w ślinie. Ale większość osób podejrzanych o jazdę na haju, będzie ostatecznie zabrana na badania krwi. Odmowa jakiegokolwiek testu będzie przestępstwem.

Dodaj komentarz