Kandydat na prezydenta Gruzji rozdawał jointy na festiwalu. Został zatrzymany

Pierwszy “Festiwal legalizacji marihuany”, który odbył się w stolicy Gruzji, przyniósł nieoczekiwane rezultaty, ponieważ policja uniemożliwiła organizatorom zainstalowania sceny, a główny organizator – kandydat na prezydenta Zurab Japaridze został zatrzymany za rozdawanie jointów.

Impreza odbyła się w sobotę i została zorganizowana przez partię opozycyjną Girchi w jednym z parków w Tbilisi. Wydarzenie nie zostało zorganizowane przez władze, a policja uniemożliwiła organizatorom organizowanie jakiegokolwiek “festiwalu”. Zamiast tego odbyło się nieoficjalne spotkanie kilkuset zwolenników legalizacji i kilkudziesięciu reporterów.

Przywódca partii Girchi, kandydat na prezydenta Zurab Japaridze jest zdecydowanym zwolennikiem legalizacji marihuany oraz członkostwa Gruzji w NATO i UE. Chociaż w tych ostatnich kwestiach wiele pozostaje do zrobienia, to Japaridze udało się w tym roku wygrać sprawę z Trybunałem Konstytucyjnym, dzięki czemu Gruzja zdekryminalizowała posiadanie marihuany. Pomimo wysiłków partii Girchi, dystrybucja i uprawa marihuany pozostają nielegalne.

Akt oporu kandydata na prezydenta Gruzji

Gruzińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych obiecało, że uniemożliwi dystrybucję marihuany podczas “festiwalu”. Z kolei Japaridze obiecał wykonać “akt oporu” na zgromadzeniu i “de facto zalegalizować uprawę i dystrybucję marihuany w tym kraju”. Japaridze najwyraźniej dotrzymał słowa.

“To, co teraz robię – to czyn, który podlega karze w tym kraju. W tym kraju musimy mieć legalny sposób na uzyskanie marihuany, ponieważ Trybunał Konstytucyjny powiedział, że mamy takie prawo. Ale ja jestem pozbawiony tego prawa “- powiedział na zebraniu jego zwolennik. “Mam jointy w kieszeni, a teraz je rozdam. To dystrybucja narkotyków, zobaczymy, co zrobi policja.”

Chwilę później, polityk wyciągnął trzy podejrzanie wyglądające papieroski i dał je chętnym. Pozostało niejasne, czego dokładnie oczekiwał Japaridze od policjantów, którzy natychmiast go zatrzymali. To, czy jointy naprawdę zawierały jakiekolwiek zakazane substancje, nie zostało jeszcze ujawnione.

Ponieważ polityk został zabrany przez organy ścigania, jego zwolennicy skandowali “Japaridze na prezydenta!

Wielu zwolenników Girchi zostało również zatrzymanych po krótkich przepychankach z policją. Ludzie w kostiumach dostrzeżeni wśród festiwalowiczów najwyraźniej wzbudzili szczególne podejrzenia wśród policji, która zatrzymała niektórych z nich.

Dodaj komentarz