Przerwa od używania marihuany znacząco poprawia pamięć młodych dorosłych

Wyniki najnowszych badań pokazują, że marihuana osłabia pamięć młodych dorosłych, ale ten efekt jest odwracalny – wystarczy niedługa przerwa.Miesięczna przerwa od marihuany wystarczy, aby pamięć młodych regularnie używających konopi wróciła do normy.

Naukowcy starają się znaleźć jasną odpowiedź na temat wpływu marihuany na rozwijający się mózg. Jest to jednak trudne, ponieważ nieetyczne jest proszenie dzieci, aby zaczęły używać marihuany w celu przeprowadzenia badań. Ale “możesz zrobić coś odwrotnego”, mówi neuropsycholog Randi Schuster. “Możesz znaleźć młode osoby, które obecnie używają marihuany i zapłacić im, aby przestały.”

Badania

W badaniu opublikowanym 30 października w Journal of Clinical Psychiatry, Randi Schuster i jej współpracownicy właśnie to zrobili. Zespół rekrutował 88 młodych ludzi w wieku od 16 do 25 lat w Bostonie, którzy co najmniej raz w tygodniu używali marihuany i 62 z nich zaoferowali wynagrodzenie za miesiąc przerwy. Uczestnicy otrzymywali większe wynagrodzenie za dłuższą przerwę, a najlepiej zarabiający otrzymali 535 $ za miesiąc bez używania konopi..

Pieniądze “działały wyjątkowo dobrze” – mówi Schuster z Massachusetts General Hospital w Bostonie i Harvard Medical School. Testy moczu wykazały, że 55 z 62 uczestników przestało używać marihuany podczas 30 dniowego eksperymentu.

Wraz z regularnymi testami na obecność THC w organizmie uczestnicy przechodzili testy pamięci i skupienia uwagi. Trudne zadania, które wymagały dokładnego zapamiętywania sekwencji numerów oraz kierunków i lokalizacji strzałek, ujawniły, że miesięczna przerwa nie poprawiła zdolności skupienia uwagi u badanych.

Przerwa od marihuany poprawia pamięć

Ale pamięć byłych użytkowników marihuany szybko uległa poprawie. Zaledwie tydzień po eksperymencie, abstynenci wykonali testy pamięci lepiej, niż na początku badania. Młodzi ludzie, którzy nadal stosowali marihuanę, nie poprawili wyników w testach pamięci. Jeden szczególny aspekt pamięci – zdolność zapamiętywania listy słów była wyraźnie lepsza w grupie abstynentów.

Te badania wskazują, że konopie prawdopodobnie ograniczają zdolność młodych ludzi do zapamiętywania nowych informacji. Ale tutaj jest dobra wiadomość, mówi Schuster. “Na podstawie tych danych uważamy, że przynajmniej niektóre z tych zaburzeń nie są trwałe” – mówi.

Schuster i jej koledzy zamierzają przeprowadzić długoterminowe badania, mające na celu znalezienie odpowiedzi na te i inne pytania, jak na przykład wpływ 6-cio miesięcznej abstynencji od marihuany na pamięć w grupie 13-19-latków.

Wiemy już, że regularne używanie marihuany w okresie dorastania może mieć negatywny wpływ na zdolność zapamiętywania nowych informacji i koncentrację. Te badania korelują z wynikami innych badań, które wykazały, że regularne używanie marihuany przez osoby dorosłe nie ma wpływu na ich pamięć i koncentrację. Wydaje się, że częste używanie konopi może mieć negatywny wpływ jedynie na te osoby, których mózg jest jeszcze w okresie dojrzewania.

 

Dodaj komentarz