Trwają prace nad pełną legalizacją marihuany w Unii Europejskiej

Poseł Piotr Liroy Marzec jest członkiem kapituły w Unii Europejskiej, w której trwają prace nad pełną legalizacją marihuany. Obecnie trwają rozmowy na temat legalizacji marihuany w krajach należących do Unii Europejskiej. Liroy, który jest przedstawicielem centralnej i wschodniej europy zaproponował usunięcie marihuany z listy narkotyków, co według niego byłoby najprostszym rozwiązaniem.

Liroy o legalizacji marihuany w Unii Europejskiej

“W Unii Europejskiej był pomysł, żeby zmienić prawo, aby [marihuana – przyp. red.] była w pełni legalna, natomiast próbowano to zrobić naokoło. Ja zaproponowałem żeby zamiast regulować – deregulować, czyli z robić to co na początku wydarzyło się najgorszego – wyrzucić marihuanę ze spisu narkotyków. To jest najprostsza rzecz, bo tam trafiła tak naprawdę sztucznie.

[…]

Myślałem, że da się to zrobić to na zasadzie wyrzucenia tego z listy narkotyków i tym sposobem byśmy mieli w pełni legalną [marihuanę – przyp. red.]. – mówi Liroy.”

Pomysł deregulacji nie spodobał się jednak członkom Unii Europejskiej. Zamiast deregulacji, UE planuje wdrożenie 10-cio letniego programu, podczas którego wprowadzany będzie projekt pełnej legalizacji marihuany.

“W tej chwili chcą [Unia Europejska – przyp. red.] przeprowadzić proces 10-cio letni w Wiedniu. W tym miesiącu albo przyszłym będzie duży zjazd. Będzie przedstawiony projekt 10-cio letni 2018-2028, jak przez te 10 lat będziemy systematycznie dochodzić do pełnej legalizacji, ale ten pomysł mi się nie podoba.”

Zjazd, o którym mówi Liroy, to konferencja International Cannabis Policy Conference, która odbędzie się w dniach 7-9 grudnia 2018r. Dwa dni wcześniej (5-7 grudnia) Komisja ONZ ds. Środków Odurzających (CND), jedyny organ Organizacji Narodów Zjednoczonych zajmujący się polityką konopi indyjskich, otrzyma ostateczne zalecenia od Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczące kannabidiolu (40. ECDD) i konopi indyjskich we wszystkich formach. Zalecenia te zostaną przedstawione 187 państwom członkowskim w siedzibie Biura ONZ ds. Narkotyków i przestępczości (UNODC) w Wiedniu.