Badania: Chmiel i konopie 28 milionów lat temu były rodzeństwem

Konopie i chmiel mają więcej wspólnego, niż mogłoby się nam wydawać. Naukowiec John M. McPartland dokonał przeglądu biologicznej klasyfikacji konopi na przestrzeni dziejów, a swoje wyniki opublikował w Cannabis and Cannabinoid Research. Jednym z odkryć jest to, że konopie straciły rodzeństwo około 28 milionów lat temu. Tym rodzeństwem był Humulus, czyli roślina produkująca kwiaty znane jako chmiel, który stosowany jest m.in. przy produkcji piwa.

“Analiza zegara molekularnego za pomocą chloroplastów DNA (cpDNA) sugeruje, że Cannabis i Humulus poróżniły się o 27.8 [milionów lat temu]”, napisał John M. McPartland, autor badania. “Dane dotyczące mikroskamieniałości (skamieniałe pyłki) wskazują północno-wschodni płaskowyż tybetański jako centrum pochodzenia”.

Fot. Cannabis and Cannabinoid Research
Innymi słowy, w oparciu o sekwencje DNA, które odpowiadają zegarom molekularnym każdego rodzaju genu, badacze byli w stanie określić, kiedy dwie rośliny stały się genetycznie rozbieżne. Obie rośliny nadal należą do tej samej, szerszej rodziny konopiowatych, ale zmiany genetyczne sprawiły, że stały się bliskimi kuzynami, a nie rodzeństwem.

Po raz pierwszy botanik powiązał te dwie rośliny w 1583 roku, twierdzi John M. McPartland, profesor na Uniwersytecie w Vermont, a także pracownik firmy GW Pharmaceuticals, która produkuje legalne leki na bazie konopi indyjskich.

Wcześniej botanicy “zaklasyfikowali konopie z roślinami filogenetycznie niezwiązanymi na podstawie kształtu liścia, stosowania przez ludzi i innych całkowicie sztucznych czynników” – czytamy w nowych badaniach. Ale botanik, który sparował rośliny, polegał na “morfologii ich najważniejszych funkcjach – rozmnażaniu, kwiatach i owocach oraz żywieniu (ksylem i łyko)”.

Tymczasem “siostry konopi”, tak jak my je zrozumieliśmy – Cannabis sativa i cannabis indica – genetycznie rozeszły się nieco ponad milion lat temu.

Dodaj komentarz